Modelová bouda stojí na podlážce o rozměrech cca 62 x 100 cm, výška domečku je v zadní části cca 30 cm a v přední cca 44 cm, ale samozřejmě, že je rozměry potřeba přizpůsobit psovi na míru.Zdroj: Pavel „Kutil“ Zeman/Primanapady.czCo budeme potřebovat

Budeme potřebovat smrkovou spárovku, vodovzdornou překližku, nereznoucí vruty do dřeva se zápustnými hlavami, dřevěné hranolky o průřezu 4 x 6 cm, silnou lať o průřezu 2 x 6 cm, případně malá kolečka, barevnou lazuru nebo lak či olej na povrchovou úpravu dřeva, kotoučovou pilu, přímočarou pilku, záhlubník, akuvrtačku a šroubovák (v našem konkrétním případě jsme použili  akunářadí na stejnou baterii).

Modelová bouda stojí na podlážce o rozměrech cca 62 x 100 cm, výška domečku je v zadní části cca 30 cm a v přední cca 44 cm, ale samozřejmě, že je rozměry potřeba přizpůsobit psovi na míru.

Péče o psí srst - Ilustrační foto
Lesklá psí srst je vizitkou majitele. Jak se o ni starat?

Postup

Nejprve si z jedné desky připravíme dva boky tak, že desku přeřízneme maflem na koso.Zdroj: Pavel „Kutil“ Zeman/Primanapady.cz1. Nejprve si z jedné desky připravíme dva boky tak, že desku přeřízneme maflem na koso, z jedné strany je vzdálenost k okraji 30 cm, z druhé 44 cm. Tak nám vzniknou dva stejné zkosené boky.

2. Ke kraji boků postavíme hranolky a obkreslíme na ně zkosení. Přes hranolky budou spojené boky s čelem a zády boudy, korpus bude pevnější, než kdyby byly spojeny napřímo.

3. Kotoučovou pilou s náklonem kotouče uřízneme požadovaný rozměr hranolku v obkresleném úhlu zkosení.

4. Tenkým vrtáčkem si předvrtáme otvor pro vruty přes bok a do poloviny hloubky hranolku. Předvrtání zabrání tomu, aby se materiál vyštípl.

5. Připravené otvory ještě opracujeme záhlubníkem, aby se vruty schovaly do dřeva.

6. Spojíme boky se zády do tvaru U, díl zad je vysoký 30 cm, na šířku má 56 cm. Přední díl bude vyšší, 44 cm, šířka stejná, tedy 56 cm.

7. Do předního dílu vyřízneme vstup. Zaoblený tvar vstupu bude psovi příjemnější, pro nakreslení oblouku použijeme pokličku nebo nádobku s kruhovou podstavou nebo tvar nakreslíme ručně. Vstup vyřízneme blíž k jedné straně, aby zůstalo místo na závětří a pes se mohl v boudě pohodlně stočit.

Ilustrační snímek
Chystáte se na dovolenou? Zvíře můžete vzít i s sebou

8. Vstupní otvor vyřízneme přímočarou pilkou s ostrým plátkem. Řežeme pomalu, do řezu příliš netlačíme, aby pila nevytrhávala materiál a nepodřezávala šikmo. Hrany řezu strhneme brusnou houbičkou nebo smirkovým papírem na špalíčku.

9. Čelo boudy spojíme s boky vruty se zápustnou hlavou, otvory pro ně si opět předvrtáme tenkým vrtáčkem.

Podlážka i stříšky jsou z vodovzdorné překližky.Zdroj: Pavel „Kutil“ Zeman/Primanapady.cz10. Podlážka i stříšky jsou z vodovzdorné překližky. Na stříšku si připravíme desku rozměrů 70 x 78 cm, takže střecha bude mít na všechny strany přesah, dopředu o něco větší než dozadu. Položíme desku na stůl, na ni položíme boudu vzhůru dnem, srovnáme tak, aby přesahy byly z boku shodné, a ze zadní strany připevníme ke korpusu a střeše panty.

11. Stříška boudy je otvírací, aby se bouda dala pohodlněji čistit. Zkontrolujme, zda se stříška dobře zavírá a otvírá a položíme ji znova na střechu. Zespoda přišroubujeme podlážku tak, že do stran a vzadu má menší přesahy, vpředu je volná podlaha – jakási veranda, třeba pro misky.

12. Asi 6 cm pod okraj stříšky si na přední stěnu boudy připevníme lištu, na které pak bude přichycena přední stříška. Zkusmo si zvolíme její sklon – tentokrát dopředu – a obkreslíme opět zkosení na hranolky, které ji budou podpírat. Hranolky seřízneme a přichytíme nejprve zespoda přes podlážku.

Psí útulek. Ilustrační foto.
Karanténa v době koronaviru? Osamělost zvýšila zájem lidí o opuštěné psy

13. Na hranolky a lištu položíme stříšku z vodovzdorné překližky, připevníme pomocí vrutů se zápustnou hlavou.

14. Aby se dalo s boudou manipulovat a nevadilo jí vlhko zespoda, pokud by stála třeba na trávníku, můžeme zespoda připevnit nožky z odřezků hranolků nebo malá kolečka. Dřevěné části natřeme lazurou pro exteriéry a necháme dobře zaschnout.  Pak už zbývá jen pozvat nájemníka a doufat, že se mu jeho letní domeček bude líbit.

TIP
Aby bouda sloužila i v zimě, je potřeba všechny stěny korpusu zdvojit a mezi stěny vložit tepelnou izolaci, např. polystyren.

Slovo kutila-kynologa

Příběh s Maxipsem Fíkem je pohádkový, ale v běžném životě poslouží jedna bouda i postupně rostoucímu psovi.Zdroj: Pixabay.comPříběh s Maxipsem Fíkem je pohádkový, ale v běžném životě poslouží jedna bouda i postupně rostoucímu psovi. „Můžete boudu koncipovat tak, že se později dá vyměnit jen přední deska s vchodem, nebo prostě vchod víc proříznete,“ říká kynolog Roman Šilar. „Také se připravte na to, že štěně a mladý pes budou boudu okusovat, a je lepší se smířit s tím, že je ji potřeba občas opravit. Není rozumné ji oplechovávat, protože pes si může vylámat zuby.“ Někteří psi se také rádi uvelebí na střeše boudy, pokud je plochá – je tedy dobré zvážit i tuto variantu.

Vnitřní prostor boudy pro středně velkého a většího psa je také dobré rozčlenit přepážkou – její obyvatel může v teplejším období ležet v „předsíňce“, ale v chladnějším čase ocení větší závětří za přepážkou, ve kterém se bude moci pohodlně stočit. Roman Šilar nedoporučuje boudu zútulňovat dekami nebo textilními pelíšky – snadno prý navlhnou a komfort se mění v diskomfort. Když už výstelka, lepší je prý obyčejná sláma, která lépe vysychá. „Počítejte i s tím, že když dáte před vchod do boudy závěs, abyste ji tepelně zútulnili, mladý rapl ho brzy urve. Ale starší pes už si ho tam pěkně nechá,“ uzavírá etologickým postřehem Roman Šilar.