Už skoro sedm set let visí ve věži kostela svatého Mořice na Mouřenci unikátní gotický zvon (na snímku vpravo). Přežil všechny války, včetně obou světových, ale i drancování kostela za komunistického režimu. Dnes má Mouřenec opět zvony tři. Dva nové pořídili před deseti lety němečtí rodáci. Zatímco nové zvony pohání elektřina a od jara budou opět každý den oznamovat 12. a 18. hodinu, historický zvon na „ruční pohon" se rozeznívá jen svátečně. Za pár hodin oznámí příchod nového roku. Letos totiž Mouřenec pozval veřejnost zcela mimořádně na půlnoční silvestrovskou bohoslužbu. O zvonu jsme si povídali s iniciátorem kulturního dění na Mouřenci Lukášem Milotou.

Co všechno víme o vzniku mouřeneckého historického zvonu?

I když není známo, ve které dílně nebo kterým mistrem byl zvon odlitý, velmi dobře můžeme určit, kdy to bylo. Vše je totiž napsané přímo na zvonu. Po jeho obvodu se tak můžeme dočíst, že vznikl v roce 1329 a že nese jména čtyř evangelistů Marka, Matouše, Lukáše a Jana.

Dnes jsou ve věži opět zvony tři, jak tomu ale bylo v minulosti?

Tři zvony, tento prastarý a dva podstatně mladší, visely ve věži až do roku 1917, tedy do první světové války. Podobně jako jinam i na Mouřenec si přišli vojáci a zvony byly roztaveny. Ten nejstarší ale ve věži zůstal. Před zkázou ho zachránil tehdejší mouřenecký farář Franz Andraschko (kostel na Mouřenci spravoval v letech 1899 až 1946). V roce 1927 dostal kostel zvony nové, které ale vydržely ve věži jen 15 let. Přišla druhá světová válka a vojáci si pro zvony přijeli znovu. Historický zvon i tentokrát rekvírování unikl. Opět díky páteru Andraschkovi, který vyvinul obrovské úsilí, aby vzácný gotický zvon na Mouřenci zůstal.

Ve druhé polovině 20. století lidé kostel zničili. Celý areál včetně kostnice a hřbitova byl od 60. let cílem vandalů. Jak historický zvon přežil toto období?

Přežil. I když pravidelně nezvonil, občas se jeho hlas krajinou nesl. To když vandalové, děti z dětských táborů nebo „čundráci" vylezli do věže. Lidé v nedalekém Anníně hned věděli, že do kostela na Mouřenci opět někdo vniknul a možná se tam nechová zrovna pěkně. I toto nelehké období ale mouřenecký zvon přečkal. Už sedm set let je tak svědkem všech šťastných i smutných událostí, které tento šumavský kout potkaly.

Mouřenec dnes oznámí silvestrovskou půlnoc. Při jakých dalších příležitostech ho můžeme slyšet?

Od znovuvysvěcení kostela v roce 1993 do roku 2003 oznamoval v květnu, srpnu a září začátek česko-německé bohoslužby. Připadal jsem si tehdy jako zvoník v katedrále Notre Dame. Jako za starých časů jsme totiž s dědečkem tahali za lano a při mši zvonili. Už deset let má Mouřenec nové zvony poháněné elektřinou, a proto starý zvon odpočívá a stal se z něj zvon slavnostní. V září například zahájil výroční bohoslužbu. Bylo to přesně 20 let od znovuvysvěcení kostela. Je to vzrušující zážitek. Zvoníte na zvon, na který už zvonili lidé ve 14. nebo 15. století. Historický mouřenecký zvon mám spojený i se svou babičkou, která žila celý život v Anníně a k Mouřenci měla velmi silný vztah. Když v roce 1996 náhle zemřela, šel dědeček na její počest na Mouřenec zvonit „umíráček".