„Nenáviděla jsem všechny ty bouchací kuličky a rachejtle, nadávala do pitomců každému, kdo ten strašnej rámus dělal, a největší vztek jsem měla na sebe. Jako kdybych nevěděla, že je silvestr. V parku pustím psa ze zvyku, jako jindy… No nejsem pitomá? Ale už se stalo, pes se rachejtlí vylekal, vzal dráhu a já místo abych seděla doma s našima a slavila, lítala jsem po městě až do rána a hledala ho. Samozřejmě marně. Zkazila jsem tak silvestr i Nový rok nejen sobě, ale celé rodině. Bady, jak našemu jezevčíkovi říkáme, je náš miláček, šéfuje celé rodině. Nedokázali jsme si představit, že jsme bez něho,“ dodává.

Pes se po krátkém pobytu v útulku nakonec šťastně do své rodiny vrátil, protože měl obojek se známkou a majitelka se po svátcích mohla vyhledat. Ale mnoho jiných jeho „kolegů,“ které bengálská silvestrovská noc také přiměla k bezhlavému úprku, takové štěstí nemělo. Psi neumějí adresu ani telefonní číslo svého pána, a tak nemají-li známku, tetování nebo čip, už se zpravidla nevrátí. „Víte, kde ho tenkrát našli? Až za Luby, uběhl možná čtyři kilometry! To je jasné, že nemohl sám trefit domů. Letos ho celé svátky nepustím z vodítka a na silvestra mu snad dám ´pamprsku´,“ žertuje paní Benešová a láskyplně drbe psí tlamičku.

Stres a ohrožení

Nejen psi, ale i kočky a ostatní zvířecí členové rodiny hlučnými silvestrovskými oslavami trpí. Jednak proto, že zvířata obecně nemají ráda vybočení z denních stereotypů, potřebují mít svůj zavedený řád. Ale hlavně nesnášejí ohlušující rámus, oslňující světla a pronikavý zápach, které zábavná pyrotechnika způsobuje. Tento způsob oslav nechápou, berou ho jako velké ohrožení a přivádí je k zoufalství. Mysleme proto na to všichni, kdo doma chlupaté čtyřnohé, ale i opeřené dvounohé mazlíčky máme. Nejde jen o panický úprk, když se pes lekne rány, že uteče a ztratí se. Ze šoku a leknutí může zvíře i onemocnět, zvlášť má-li slabé srdce nebo dokonce epilepsii.

„Rozhodně bych silvestrovské veselí nepodceňovala a doporučila bych každému, kdo doma zvíře má, vše zařídit tak, aby zvířátko oslavy přežilo v klidu a bezpečí. Vždyť stačí předem zajít k veterináři pro vhodný uklidňující prostředek,“ říká veterinářka Jitka Drozdová z Plzně. „V žádném případě nesouhlasím s experimenty, kdy lidé vytáhnou doma z lékárničky sedativum či prášek na spaní a dají ho psovi. I když zvolí malé dávkování, můžou tím nadělat víc škody než užitku!“ dodává Drozdová.

Co dělat se zvířaty na silvestra

Psy, kteří jsou celý rok venku (a jde o místa, kam doléhají oslavy), výjimečně vezmeme domů a zavřeme je v klidné tmavé místnosti.

Je-li s námi zvíře doma, kde máme hlučné hosty, raději ho zavřeme do tiché místnosti nebo ho apsoň nepouštíme z náručí; neustále ho hladíme a ujišťujeme, že je v bezpečí…

Na oslavu ven s sebou rozhodně nebereme žádné zvíře! Pokud v okolí burácejí rachejtle, necítí se dobře ani v náručí svého pána žádný pejsek ani klidné flegmatické morče.

Jestliže zvířata necháváme samotné doma, zajistíme jim klid.

Mají-li stanoviště u okna, přes které by mohl doléhat hluk a světlo, dáme je jinam, do hloubi bytu. Klec s ptákem přikryjeme tmavou látkou.

Zvlášť velkým „plašanům“ dáme uklidňující prostředek podle pokynů zvěrolékaře.

Hana Sádlíková