Jak našim mazlíčkům nejlépe ulevit, poradila sušická veterinářka Lenka Švejdová, která má sama doma zvířat plný dům. „Je to individuální. Zatímco náš jezevčík silvestrovský šum téměř nevnímá, naše fenka kříženka špice se s ním vyrovnává obtížně, a čím je starší, více jí to vadí. Musíme jí podávat uklidňující tablety,“ sdělila Švejdová.

„Já sama ve své ordinaci používám odpařovač do zásuvky na bázi feromonů. Je to psí pacifikující feromon, který má za cíl usnadnit štěňatům odchod od matky, ale nyní se užívá na zklidnění psů obecně. Vyrábí se i pro kočky,“ dodala. Na trhu jsou kromě běžných tablet na zklidnění, jejichž podání je nutné konzultovat s veterinářem, i přírodní bylinné preparáty.

Konec roku je spojen nejen s obavami ze stresu z hluku, ale zvířata musíme chránit i před jinými nástrahami. „Během vánočních svátků přicházejí mí klienti s různými problémy, ať jsou to banality zaražených kostí v zubech přes kočky žeroucí vánoční výzdobu po celém bytě až po ridgebacka, který sežral celou vánoční kolekci i s obaly,“ dodala perličky z ordinace Švejdová. „Zvířata musíme hlavně zklidnit, nejraději je neopouštět,“ radí i horažďovický veterinář František Stulík.