Horké počasí netrápí v těchto dnech jen lidi. Sluníčko je nepříjemné i pro domácí zvířata. Mnozí chovatelé však nevědí, jak se mají v horkém počasí o své miláčky správně postarat, a většinou zbytečně navštěvují veterinární ordinace. Přitom prý stačí málo.

„Co se psů nebo koček týče, nezapomínejme na to, aby měli dostatek čerstvé vody, aby měli stín, nenechávejte je dlouho v uzavřených bytech nebo automobilech bez větrání. Staré, méně pohyblivé nebo postižené psy chladíme mokrými osuškami a podobně,“ radí Lenka Švejdová z veterinární ambulance v Sušici.

Lidé se o domácí mazlíčky bojí a přicházejí s nimi do ordinací častěji než jindy. „Psi nemají potní žlázy, a tak se nepotí, mají vyplazený jazyk a zrychleně oddechují. To je normální stav, takže se o psa nemusíme bát. V létě přibývá v souvislosti s horkým počasím ale více případů různých průjmových onemocnění. Upravit bychom proto v létě měli zvířatům hlavně jídelníček,“ pokračuje Švejdová.

„Když jsou horké dny, snažíme se našeho psa zchladit i pomocí vody z hadice nebo kropáče. Bereme ho s sebou i do řeky nebo do rybníka,“ říká chovatelka Vlasta Kaňáková.

Těžké to má v těchto dnech i Miloslava Šeflová z psího útulku v Klatovech. Postarat se totiž musí o 35 psů a 11 štěňátek. „Po čtyřech hodinách sem jezdím a měním jim vodu, stříkám je hadicí, snažím se je koupat, pořídila jsem na to i vaničku. Mohu ale říci, že tenhleten způsob ochlazování snáší velmi špatně. Abych docílila co největšího zchlazení psů i prostor, kde se nacházejí, začala jsem jim vodou zchlazovat i boxy,“ dodala Šeflová.

Postarat by se chovatelé měli ale i o stáda krav a ovcí na pastvách, kde se zvířata pohybují na rozpálených loukách celé dny. I ony nyní trpí.
„Provádíme pravidelně kontroly chovatelů a zvířat na pastvách. Nemáme zatím žádné informace o tom, že by krávy na pastvách strádaly. Pro chovatele ale platí, že v horkých dnech musí zajistit pro zvířata častější přísun vody do napajedel než jindy. Stinné místo pod nějakým přístřeškem je také dobré. Od horka mohou být některé pastviny vysušené, a tak by měl chovatel zajistit přesun dobytka na jiné místo kde budou mít dostatek patvy,“ informuje Vlastimil Liška z inspektorátu Krajské veterinární správy Klatovy.