Bydlíte ve větším městě na Klatovsku a nejste spokojeni se svým zubařem? Máte v podstatě smůlu. Pokud nechcete k zubařům, ke kterým chodí ostatní členové vaší rodiny, tak vás téměř nikde nevezmou.

„Přistěhovala jsem se do Klatov a potřebovala jsem si najít nového zubaře, protože dojíždět k mému dřívějšímu by bylo hodně časově náročné. Vůbec jsem si nepředstavovala, že by to mohlo být tak složité. Hodněkrát jsem slyšela, že neberou. Někde se ptali, jestli k nim chodí někdo z naší rodiny. Byla jsem zoufalá a nějaký čas jsem dojížděla za svým zubařem do Plzně. Pak mi domluvila kamarádka svého zubaře, který se nade mnou slitoval, ale nebýt jí, tak jsem možná dodnes bez zubaře a jezdím do Plzně,“ postěžovala si Deníku Eliška Vránová z Klatov.

I my jsme zkusili obvolat několik klatovských zubařů a dopadli jsme podobně. „V současné době mám aktivních cca 2200 pacientů a termín objednání na ošetření je cca půl roku. Z tohoto důvodu nové pacienty neregistruji,“ uvedl praktický zubní lékař David Chobot, který ordinuje ve Vídeňské ulici v Klatovech. Stejně tak nepřibírá ani zubařka Veronika Nováková z Hostašovy ulice v Klatovech.

Někde volná místa zaplní příbuzní současných pacientů, které zubaři neodmítnou. „Máme dlouhodobě plný stav, dalo by se říci, že i přeplněno. Přibíráme pouze rodinné příslušníky našich pacientů. Pokud nám někdo vypadne, tak zase průběžně dorůstají děti pacientů a ty nahradí volné místo,“ řekla Deníku klatovská praktická zubní lékařka Anna Tachovská, která ordinuje Pod Nemocnicí. Tuto odpověď jsme dostali i u dalších klatovských zubařů Dagmar Macháčkové a Ilony Sudové.

„Přijímáme samozřejmě rodinné příslušníky a známé na doporučení našich pacientů. Také přijímáme úplně nové pacienty, kteří už znají naši práci z doslechu.
Přijmeme i ty, kteří nás najdou na webu a žádají vyřešení problémů, nebo potřebují udělat estetické zásahy,“ sdělila praktická zubní lékařka Dagmar Petrmichlová, ordinující v Čapkově ulici v Klatovech.

Jedinými, kdo nové pacienty přijímají a koho se nám v Klatovech podařilo vypátrat,  jsou Tomáš Brada, který má ordinaci v Dragounské ulici společně s Jaroslavem Maršíkem, dále Adéla Baštářová, která má ordinaci Pod Nemocnicí společně s Dominikem Baštářem, a Jindřiška Kozáková, která ordinuje ve stejné budově.

Zeptali jsme se na stav také v Sušici praktického zubního lékaře Karla Fišera. „V současné době nepřibíráme. Průběžně se stane, že přibereme někoho nového, když nám někdo odejde, ale jinak ne. Máme plný stav,“ řekl Deníku Fišer.

Podobně nám odpověděla i Jitka Randáková v Horažďovicích. „Vůbec nikoho nového nepřibíráme. Máme už dva nebo tři roky plno,“ uvedla Randáková.
Větší šanci máte v menších městech. „Ano, nové pacienty ještě přibíráme,“ uvedla sestřička z ordinace praktické zubní lékařky Jany Buzické v Janovicích nad Úhlavou.

Stejně tak budete mít štěstí i ve Strážově u Jana Flakse.