Ve Strážově skončil zubní lékař před třemi lety, loni v létě tam skončila i dětská lékařka. „V současné době je náš obvod obsazen pouze praktickým lékařem pro dospělé a všechny snahy města o zachování služeb zubního lékaře přišly vniveč. Zubaři neslyšeli ani to, že jim nabídneme ordinaci za symbolický nájem nebo byt v dosahu ordinace. Bohužel obce a venkovská městečka jsou na tom špatně, protože nemůžeme nabídnout to zásadní a to je dostatečný počet lidí,“ posteskl si strážovský starosta Josef Rousek. Aktivní snahu o získání náhrady za zubaře vyvíjeli Strážovští zhruba jeden a půl roku. „Přiznám, že pak už jsme polevili. Pokud by totiž nyní nějaký zubař přišel, už mu nemáme co nabídnout, protože většina lidí už si nového zubaře našla a jezdí za ním jinam,“ vysvětlil Rousek.

Pouze praktického lékaře mají i v Měčíně, zubaře shánějí marně už sedm let. „Situace je stále stejná a upřímně řečeno, v poslední době jsme v tom nic nedělali, protože je to ztráta času. Už jsem dospěl i k tomu, čemu jsem se vždy bránil, že bychom zubní ordinaci i vybavili. Finančně je na tom město dobře, máme peníze rezervě, takže bychom do toho cca milion a půl dali. Ale je to velmi nespravedlivé vůči ostatním lidem. Když vezmeme příjmy zubařů, připadá mi to tristní. Navíc by takto mohli přijít i provozovatelé dalších služeb, obchodu a podobně,“ nastínil starosta Měčína Stanislav Skala.

V Kašperských Horách zubní lékař zrovna končí. „Praktického lékaře máme, dětského lékaře máme společně s Hartmanicemi, abychom ho „uživili“, ale zubař nám k poslednímu lednu končí a odchází do Sušice.

Jsme rádi aspoň za to, že si vezme naše lidi s sebou, holt za ním budou do Sušice dojíždět,“ konstatoval starosta Kašperských Hor Petr Málek. Nového zubaře Kašperskohorští ani shánět nebudou. „Nabízet nějaké výhody nemá smysl. Zubaři nejsou, hned po škole odcházejí do zahraničí a my, coby představitelé měst, s tím nic neuděláme. To je věc zdravotních pojišťoven,“ vysvětlil kašperskohorský starosta. „Je to otázka spíše pro ministerstvo zdravotnictví, které by mělo mladé lékaře nějakým způsobem motivovat pro působení na venkově,“ souhlasil Rousek.

Štěstí mají zatím v Železné Rudě nebo ve Velharticích. „Máme praktického lékaře, dětská lékařka k nám dojíždí a máme i zubaře, ordinaci má sice v Sušici, ale bydlí ve Velharticích, kde má ambulanci,“ uvedl starosta Velhartic Pavel Prosr. V Železné Rudě jsou zubní lékařka a praktická lékařka, která funguje zároveň jako dětská. „Ale samozřejmě jsme odlehlé sídlo, uvidíme, jak to bude do budoucna,“ podotkl železnorudský starosta Michal Šnebergr.

Na venkově nejde ale jen o dostupnost odborných lékařů. „Pro venkov je zásadní zachování služeb občanské vybavenosti. Pokud jde o pracovní příležitosti, je jich v našem regionu relativně dostatek, životní prostředí je dobré, život na vesnici má svá pozitiva. Ale velkým negativem je právě špatná dostupnost služeb, nejsou to jen lékaři. Pokud je některá ze služeb ukončena je její obnova už nesmírně složitá,“ shrnul Rousek.