Kam se bude zdravotnictví ubírat, naznačil hejtman, když mezi možnosti přidal tu, která doporučuje ponechání stávajícího stavu. Tedy situaci, kdy ztrátu blížící se letos ke 170 milionům korun, hradí kraj plně ze svého. „Jinou variantu si vzhledem k volebnímu programu ani neumím představit,“ řekl Deníku Milan Chovanec (ČSSD). Zároveň dodal, že se chce pokusit vyjednat s pojišťovnami mimořádné platby za to, že je v Plzeňském kraji nižší hustota obyvatelstva. „Jediným kritériem nemůže být obložnost. Když tu žije méně lidí, je logické, že nemocnice nejsou tak vytížené,“ upozorňuje hejtman.

S analýzami se v minulých dnech seznámili i ředitelé krajských nemocnic, shodně ale tvrdí, že na nich rozhodnutí nezávisí. „Osobně se nekloním k pronájmu, to dopadlo téměř pokaždé špatně,“ podotkl ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš. Ztrátový provoz zařízení by mohl investor podle něj řešit pouze omezením nákladů, tedy šetřením na pacientech nebo snižováním mezd. „Pak by došlo k tomu, že by si tento partner vyzobal jen lukrativní péči a omezil tu ostatní,“ dodal Bureš.

Podobně to vidí i ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová. „Nemyslím, že by při zapojení dalšího partnera zůstal rozsah péče stejný,“ míní ředitelka.

Jaké jsou možnosti

Finanční a právní analýzy se zabývaly zejména vstupem externího partnera. Nabídly tři možnosti:
společný podnik, kdy kraj vloží do podniku nemocnice a soukromník finance,
pronájem, v němž by si kraj zachoval majoritu a rozhodovací pravomoc,
manažerskou smlouvu.
Další variantou je zachování stávajícího stavu, kdy kraj hradí ztrátu nemocnic plně ze svého.

O tom, kterou variantu rada zastupitelům doporučí, nechtěl předkladatel návrhu radní pro zdravotnictví Václav Šimánek spekulovat. „Chceme zachovat stávající kvalitu a rozsah zdravotní péče,“ opakoval pouze. Následně však naznačil, že rada podpoří současný stav. „Rada je převážně jednotná a váží si úsudku a názoru pana hejtmana,“ řekl Šimánek.

Opoziční zastupitel za ODS a bývalý radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek je připraven o možnostech diskutovat, je však otázka, jestli má šanci ostatní strany přesvědčit. Levice má totiž v zastupitelstvu převahu. „Neumím si představit, že by komunisté hlasovali pro pronájem nebo něco podobného,“ konstatoval Karpíšek. Komunisté byli totiž před časem velkými kritiky převodu nemocnic na akciové společnosti. Zastupitelé o budoucnosti krajských nemocnic rozhodnou příští čtvrtek. Karpíšek však upozornil, že nemocnice dnes hospodaří s několikanásobně vyšší ztrátou než za vedení ODS.

„Zdravotnický holding zefektivnění fungování rozhodně nepomohl, stojí pouze peníze,“ doplnil. Podle Karpíška však nemusí zdravotnická zařízení nutně provozovat kraj. „Pokud má nemocnice svého pána, který má přetrženou šňůru k veřejnému sektoru, funguje to mnohem efektivněji,“ vysvětlil zastupitel.

Přestože nakonec kraj žádné možnosti navržené v analýzách i se všemi klady a zápory zřejmě nevyužije, za zbytečnou investici je radní Šimánek nepovažuje. „Analýza je potřeba, bez ní se kraj vůbec nehne. Potřebovali jsme znát i další možné cesty,“ uvedl Šimánek.