Dva běžkaři se ztratili v pondělí v podvečer na Šumavě. Oba se podařilo Horské službě Šumava zachránit, její náčelník Michal Janďura ale varuje další milovníky turistiky před zbytečným riskováním. Vzhledem k množství sněhu a povětrnostním podmínkám by každý hazard mohl být osudný.

Muž a žena ve věku 31 a 33 let se vypravili na výlet po trase Srní – Prášily. „Sešli ze značené turistické trasy a v domnění, že se vrací na Srní, pokračovali volným terénem, avšak špatným směrem. Od Srní se vzdalovali po Bavorské cestě. Z ní odbočili na Vaňkovu cestu, kde už ztratili orientaci a vysíleni požádali o pomoc,“ uvedl Janďura.

Ztracení běžkaři se pomocí mobilu spojili s pracovníkem Horské služby Šumava z okrsku Zadov, který je telefonicky navedl pomocí orientačních bodů a popisu jejich trasy na Vchynicko – Tetovský kanál, kde se se záchranářem setkali. „Byli bez zranění, ale vyčerpaní a prochladlí. Následoval jejich transport do Kašperských Hor, kde byli ubytovaní,“ dodal Janďura.

Na Šumavě leží jeden až téměř dva metry sněhu, a tak by její návštěvníci rozhodně neměli zbytečně riskovat. Turisté se mají držet vyznačených tras, běžkaři využívat jen upravené stopy. „Pokud by se někomu například zlomila běžka, musel by se zpět brodit sněhem, který mu bude sahat do pasu. Tak se člověk snadno může úplně vyčerpat. Navíc v těchto podmínkách je každá záchranná akce velmi náročná a může trvat velmi dlouho,“ upozornil náčelník Horské služby Šumava. (ki)