Senátor za ODS Jaroslav Kubera navrhuje zrušit poplatky za psy ve městech a obcích. Výběr poplatků je podle něj nespravedlivý, zbytečně drahý a těžko důsledně vymahatelný. Kubera prý vychází z vlastní zkušenosti primátora Teplic. Zatímco majitelé psů návrh vítají, obce i města jsou proti. Ze psích poplatků totiž plynou do městských rozpočtů ročně desítky tisíc korun.

„V roce 2010 bylo v Klatovech vybráno na těchto poplatcích 555 880 korun a v loňském roce 545 670 korun. Za jednoho psa zaplatí jeho majitel v nájemním domě 1200 korun a za každého dalšího pak 2000 korun. Za psa v rodinném domě zaplatí majitel v Klatovech 400 korun a za každého dalšího psa 600 korun,“ informovala Věra Kolorosová z Městského úřadu v Klatovech.

„Částka, která se každý rok na poplatcích vybere, je nezanedbatelným příjmem do rozpočtu města. Používá se i pro příspěvkovou organizaci jako jsou technické služby, které uklízejí město,“ řekl místostarosta Klatov Václav Chroust.

V Horažďovicích vyberou ročně na těchto poplatcích 140 tisíc korun a v Sušici 400 tisíc korun.

I když na vesnicích částka vybraná za poplatky ze psů není vysoká, starostové s návrhem senátora Kubery nesouhlasí. „U nás vybereme ročně na poplatcích zhruba pět tisíc korun. Finančně to pro naší obec není žádná vysoká částka, která nám jde do rozpočtu, ale určitě má poplatek své opodstatnění. Když majitel zaplatí za svého psa poplatek, obdrží známku. Pes je evidován a když se ztratí, víme, komu patří,“ říká starosta Zavlekova Vladislav Vaňourek. V Zavlekově platí majitelé za jednoho psa 30 korun ročně, za každého dalšího pak 100 korun. Tento poplatek jsou majitelé psů povinni platit za psa od šesti měsíců jeho věku.

Také v Kolinci by poplatek nerušili a to i přes to, že ročně vyberou do pokladny jen kolem deseti tisíc korun.

„Počet psů rok od roku roste, a tak i náklady spojené s úklidem obcí a bohužel i psích výkalů na ulicích rostou. Rozmístili jsme proto po obci koše na tento druh odpadu a pravidelně doplňujeme sáčky. Koše a pravidelné doplňování sáčků a jejich vývoz stojí naše městečko nemalé finanční prostředky. I na to jdou peníze vybrané z poplatků. Nemalé peníze pak stojí obce umístění nalezených a zaběhnutých psů do psích útulků, za které musí obce pravidelně platit až do doby, dokud pes nenajde svého nového majitele,“ obhajuje poplatky starosta Kolince Pavel Princ.

Úředníci z radnic přiznávají, že je velmi obtížné zjistit, jestli lidé uvádějí při placení poplatků pravdu ohledně počtu psů nebo jestli vůbec psa přiznají.Výše poplatků se v různých městech liší, a tak někteří majitelé dokonce nahlásí svého psa třeba u rodičů na venkově.

Oslovení majitelé psů z Klatov návrh na zrušení poplatků vítají. Mnozí totiž neví, proč poplatky platí a kam peníze jdou.

„Jako pejskař přesně nevím, co v tom poplatku je všechno zahrnuto, proč ho vůbec platím. Nelíbí se mi, že musím platit za psa a majitelé koček, které také běhají venku, platit třeba nemusejí,” zlobí se Jaroslava Bendová z Klatov. Že je poplatek určen především na úklid měst a obcí po psích mazlíčcích si myslí například František Bláha. I on by byl pro to, aby byly poplatky zrušeny. „Jsou zbytečné a řekl bych že až příliš vysoké,“ dodal Bláha.

I když s návrhem senátora obce a města většinou nesouhlasí, Kuberův návrh má prý šanci na úspěch.