Unikátním způsobem zachránil život výrovi velkému, který se kvůli zranění a naprostému vyčerpání dostal do stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci v jižní části Šumavy, Ivan Lukeš z Kašperských Hor. Apatickému dravci naordinoval dávky Coca Coly, které zvíře znovu probraly k životu.

Zhruba dva roky starého samce výra našli místní lidé na Borových Ladech, když ležel na zemi zraněný a úplně promoklý. Narazil do drátů elektrického vedení. „Výr byl promáčený, ve stresu. Nebránil se. Úplně bez problémů se nechal chytit, což ukazovalo na jeho naprosté vyčerpání," vysvětluje Petr Juha, vedoucí stanice pro handicapovaná divoká zvířata, která patří šumavskému národnímu parku.

Po převozu do stanice na Klášterci a usušení se výr rychle vzpamatoval. „Začal hned žrát kuřecí maso a vypadalo to s ním velice dobře," vzpomíná Juha. Pak ale přišel náhlý obrat. „Přestal přijímat potravu. Začal být apatický, propadl do letargie. Zdálo se, že se u zvířete nastartoval stresový faktor, po kterém je nebezpečí, že zvíře uhyne. Obvolával jsem všechny záchranné stanice v republice," pokračuje Juha. Rapidní zlepšení nastalo v momentě, kdy na radu jednoho z nejzkušenějších šumavských chovatelů Ivana Lukeše z Kašperských Hor dostával výr vždy několik kubických centimetrů Coca Coly. „Ta obsahuje spoustu cukru, ale hlavně povzbuzujících prostředků, jako je třeba kofein, které výra rozproudily. Začal se znovu chovat normálně," popisuje chovatel stanice Per Toman.

Dnes už výr, kterému se ve stanici říká Kuba, létá v rozletové voliéře, která je asi třicet metrů dlouhá. Podle Juhy tu bude muset zůstat na pořád. „Na místě na křídle, které zasáhl elektrický proud, už mu nikdy neporoste peří. Sice létá, ale jeho zdravotní stav už mu nikdy nedovolí, aby se vrátil do volné přírody. Pokud se o něj nepostaráme, tak zahyne," vysvětluje Juha.

Stanice pro handicapovaná zvířata byla vybudovaná k širokému využití pro záchranu postižených divokých zvířat a k ekologické výchově návštěvníků. Pro veřejnost je otevřena od dubna do října, každou středu od 9 do 14 hodin.