Pomoc od kraje? Stačila na týden

„Chceme prodat pár mladých tygrů, které nepotřebujeme a kteří se nám narodili před dvěma lety. Ještě nedávno byl o tato zvířata velký zájem. Ale poté, co se zrušily drezury šelem v cirkusech a zpřísnily, až skoro zakázaly soukromé chovy, tak najednou jsou tu stovky tygrů a lvů a nikdo neví, co s nimi. Dřív bychom si prodejem přivydělali, šelmy by měly cenu stovek tisíc korun, ale teď tygra ani neprodáte. Když budete mít štěstí, dáte ho někomu zdarma a přidáte padesát tisíc korun, aby si ho vzal, posteskl si majitel plaské zoo Petr Neuman. Každý koruna by se přitom hodila. Zoo dostala sice dotaci 150 tisíc korun od Plzeňského kraje, ale tato suma pokryje jen týdenní provoz. „Věříme proto, že pomoc státu zoologickým zahradám, schválená minulý týden, se bude týkat i nás,“ řekl Deníku Neuman. Z celé situace je deprimovaný. „Úplně se mi příčí veřejně říkat, jak na tom jsme. Vždy jsme se o sebe dovedli postarat a tato situace, co je, není naší vinou. Není to o tom, že bychom to neuměli, ale o tom, že už jsme rok zavření,“ posteskl si. Mrzí ho i to, že někteří lidé na něj i jeho kolegy na sociálních sítích velmi nevybíravě útočí, ač za situaci nemohou.

Pokud chcete plaské zoo pomoci, nejlepší jsou peníze, ať již je pošlete rovnou, koupíte si online vstupenku, nějaký zážitek, nebo třeba adoptujete zvíře. Peníze totiž zoo umožní koupit potřebné krmivo pro exotická zvířata.

Vtipné kupony slaví velký úspěch

Zoologická a botanická zahrada města Plzně je na tom lépe, neboť ji zřizuje město Plzeň. I tak ale uvítá každou pomoc od veřejnosti. Možností je hned několik. Hodně lákavá je novinka, kterou nedávno zoo zavedla. Na e-shopu zoo je možno zakoupit poukazy na služby a zábavu pro vybraná chovaná zvířata. Můžete pozvat zebru na pedikúru, nosorožce na wellnes, zaplatit kobře královské hadí „striptýz“ či pandě únikovou hru. „Poukazy mají v této podobě originální původ u jedné naší kolegyně. Původní nápad je z loňského jara ve Dvoře Králové jako stravenka pro zvíře - což je opakováno v mnoha zoo nejčastěji, jiné zoo mají vezmi zvíře na víkend domů nebo pošli na výlet. Provedením se tedy odlišujeme a ostatní cesty nechceme zavádět,“ uvedl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. Dodal, že poukazy jsou úspěšné. Lidé je nakupují ve velké míře, za což je jim zoo vděčná. „Pomáhá i nákup na e-shopu a tradiční adopce; za 12 měsíců přibylo 250 nových kmotrů a posledních 14 dní přibývají nebo se dokonce vracejí a obnovují další. Jsme rádi i za dovezené potraviny, např. ořechy, zeleninu, jablka,“ dodal Vobruba. Nově můžete pomoci i větvemi na okus. Zoo Plzeň zkrmuje po celý rok velké množství větví, které slouží jako okus pro kopytníky, opice, hlodavce, klokany a jiná zvířata. Po domluvě zoo přijme tyto druhy dřevin: všechny druhy vrb, nejlépe jíva, jabloň, hrušeň, dub, buk, bříza, jeřáb, osika, borovice. Větve musí být čerstvě pořezané, nesmí být chemicky ošetřené. Minimální množství je větší kára a větve by měly být alespoň metr dlouhé.

Nucený prodej zvířat podle Vobruby nyní nepřichází v úvahu. „O krajních řešeních zatím neuvažujeme,“ řekl Deníku.