Na Klatovsku začaly kvůli abnormálně dobrému počasí žně na přelomu června a července. Teď už práce ale stojí, déšť a časté přeháňky znemožňují zemědělcům práci v polích.


Střídání klimatických změn může letošní úrodu na Klatovsku podle odborníků znehodnotit výskytem houbových chorob. Tyto dny budou pro zemědělce rozhodující v tom, zda i příští rok bude na osivo, pohonné hmoty, hnojiva a slušné platy.


„Letošní rok z hlediska sklizně vypadal nadějně, ale na konci června přišly tropické teploty a tím docházelo k rychlému a násilnému ukončení vegetace a porosty pšenic začaly usychat,“ říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová. Přesto letošní žně odstartovaly v našem regionu o sedm až deset dní později než v loňském roce.


„K 7. červenci bylo v okrese Klatovy sklizeno 16 procent z osevní plochy ozimého ječmene, což je zhruba pět set šedesát hektarů,“ popisuje Jandová.
Na Klatovsku zahájily sklizeň například Měcholupská zemědělská a.s., Rolnické družstvo Dolany nebo Statek Beňovy. Na Horažďovicku to jsou Výrobně obchodní družstvo Velký Bor, Agrospol Malý Bor a další zemědělské podniky.

„Letošní úrodu u nás odhadujeme průměrnou. Podařilo se nám sklidit prozatím zhruba 26 hektarů ozimů s 13 – 16% vlhkostí, bohužel s nižším výnosem, než jsme očekávali, a to necelé čtyři tuny z hektaru,“ říká Václav Šmat z Výrobně obchodního družstva Velký Bor.


„Poprvé jsme do pole ozimého ječmene letos vjeli s kombajnem 3. července. Během letošních žní musíme sklidit 105 hektarů ozimého ječmene, 126 hektarů řepky, 235 hektarů pšenice a 97 hektarů jarého ječmene. To je zhruba stejné množství jako v loňském roce. S odběrateli komodit už máme uzavřené smlouvy, ale zhruba 20 % celkové produkce obilovin musí zůstat doma ve formě krmných fondů, které potřebujeme pro zajištění našeho provozu,“ upřesňuje předseda Zemědělského družstva Kbel u Měčína František Duchek.


Žně byly přerušeny špatným počasím. Zemědělci mají nyní obavy z výskytu různých plísní, nebo krupobití.


„Jednotlivé podniky nyní uzavírají smlouvy s odběrateli obilí a dohadují se na ceně i dodaném množství. Prognózy ale radí obilí nyní neprodávat a vyčkat na příznivější ceny,“ říká Jandová.


Během špatného počasí se tedy zemědělci věnují údržbě strojů. Jinde stále probíhající senoseče.