Průběh žní na Klatovsku má kvůli deštivému počasí zpoždění. Zemědělci se obávají nízkých výnosů a výkupních cen. V současné chvíli je na okrese sklizeno zhruba 50 % letošní úrody.

Minulý týden se práce na polích o něco urychlily. Přesto jsou některé pozemky stále podmáčené a nepůjdou sklidit. Důsledkem dešťů bude podle zemědělců i horší kvalita obilovin. Výnosy mohou být v celkovém výsledku lepší než v předchozím roce, ale pole, které zničil déšť nebo kroupy, mají minimální výnosy. Na Klatovsku byly některé porosty poškozeny kroupami především na Měčínsku a v okolí Rabí.

„Kroupy nám zničily 75 % řepky, škody jsou na ječmenech, bramborách i kukuřici. Laickým odhadem tyto škody odhaduji na 5 milionů korun. Letošní žně pro nás nejsou příznivé,“ říká Vladimír Steiner ze Zemědělského družstva v Měčíně.

Žně jsou opožděné zhruba o deset dnů i v Malém Boru na Horažďovicku. „Vše je zralé, přesto jsou místa, kam jsme nemohli zajet s těžkou technikou,“ tvrdí ředitel společnosti Agrospol Malý Bor Zdeněk Částka.

Na okrese Klatovy je letos vyseto 16 815 ha obilovin, z toho je v současné chvíli sklizeno 8 506 ha (51 % s výnosem cca 4,4 t/ha), řepky ozimé bylo vyseto 4 820 ha a sklizeno je 4 724 ha (98 % s ha s výnosem 3,3 t/ha).

Pěstitele letos také trápí nízké ceny obilovin, které meziročně klesly zhruba o polovinu a u řepky o 40 procent.

„Nákupní organizace nabízejí v současné době zálohové ceny v takové výši, které jsou pro nás nepřijatelné. Ozimý ječmen se vykupuje za 1800 - 2000 Kč/t, krmná pšenice 2200 - 2300 Kč/t, potravinářská pšenice 2400-2600 Kč/t, řepka ozimá 5000 - 5500 Kč/t.. Zemědělci, kteří mají skladovací kapacity, zatím vyčkávají a neprodávají,“ říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

Sklizeň ale ještě není zdaleka ukončena, počasí je navíc nestálé, a je tak prý velmi obtížně stanovovat prognózu budoucích cen obilovin.

„Důvodem nízkých výkupních cen obilí je prudký pokles stavů hospodářských zvířat, především prasat, a z něho vyplývající dramatické snížení spotřeby obilí. V ČR se totiž meziročně snížily stavy prasat o pětinu a také nová vlna zpevňování koruny. Nízké ceny jsou totiž dány celosvětovou situací na trhu s obilím, do které se promítla rekordní sklizeň obilí v Rusku a na Ukrajině a vysoká sklizeň a zásoby obilí v Evropské unii,“ dodala Jiřina Jandová.