Silniční správní úřad ve Vimperku rozhodl, že zatím v této lokalitě nainstalována nebude.


Jedním z důvodů je i odvolání starosty obce Stachy Stanislava Prince. „Jsem jednoznačně proto, aby na Zadov jezdila jen vozidla se zimními pneumatikami. Ale jsem proti, aby jediná taková značka od Krkonoš po jižní Čechy byla jen na Zadově. Je nelogické, že všude budou motoristé moci, jen na Zadov ne,“ říká ke svému rozhodnutí Stanislav Princ. Na toho se mimo jiné obrátili i zadovští podnikatelé, kteří umístění dopravního značení, které podle zákona platí ve vyznačených úsecích od 1. listopadu, považují za diskriminační.


„Pokud bude mít takové dopravní značení návaznost i na další úseky, které v zimě nejsou na letních pneumatikách sjízdné, rozhodně ji uvítám i u nás. Nemůže být ale osamocená, jedna značka nic nevyřeší,“ dodává starosta Stach.


Podnikatelé nesouhlasí hlavně s tím, že omezení vjezdu na určité území platí i ve chvíli, kdy nebude na inkriminované silnici ležet ani vločka.
„Chtěli jsme, aby dopravní značení bylo sklápěcí, to znamená, že v takových případech by motoristy neomezovalo a nebylo diskriminační,“ argumentuje vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.


Podle ředitele prachatické správy a údržby silnic Jiřího Růžičky by ale bylo pro silničáře náročné, aby se o sklápění značení starali. „S první vločkou už by musel na místo někdo z našich lidí vyrazit a značku odklopit a naopak,“ poznamenal.


Silniční správní úřad ve Vimperku vydal zamítavé stanovisko s ohledem na stávající stížnosti občanů. Zatím prý nic takového předepisovat nebude. Proti dopravnímu značení se postavili někteří místní podnikatelé. Většina ale souhlasí. „Jen ať je tam, já s ní souhlasím,“ odpověděl na otázku, zda by měla taková značka na Zadově platit, majitel Chaty Cihelny Pavel Bolina.


Striktně proti dopravnímu omezení není ani ředitelka hotelu Churáňov Martina Lindáková. „Musela by být ale řízena počasím, aby neplatila, když je sucho,“ upřesnila svůj názor.