Navíc lidé, co si rádi přispí, byli v neděli ochuzeni o hodinu spánku.

V noci ze soboty na neděli se posunul čas o hodinu napřed, což znamená, že se ráno bude déle rozednívat a večer později stmívat. Na letní čas se pravidelně přechází poslední neděli v březnu a trvá až do poslední neděle v říjnu, kdy se opět nařizuje zimní čas o hodinu zpět.

Podle psychologů snáší každý člověk změnu času jinak a přeladění vnitřních hodin organismu trvá každému jinou dobu.

„Jakákoliv změna je pro lidský organismus zátěží. Někdo změnu snáší lépe a někdo hůře, záleží třeba i na věku člověka. Každopádně jsou lidé unavenější a má to vliv na jejich pracovní výkon, který se snižuje,“ sdělila klatovská psycholožka Andrea Štětková.

Cílem letního času je úspora elektrické energie, která je potřeba pro večerní osvětlení. „Změnu ze zimního na letní čas vítám. Je totiž příjemnější, když je odpoledne déle světlo na rozdíl od zimních měsíců. Z praktického hlediska mi to přijde zbytečné, přeřizovat si dvakrát ročně hodinky. Ale díky tomu, že změna času byla o víkendu, jsem si ráno přispala a během dne jsem se jí bez problémů přizpůsobila,“ uvedla Jindřiška Tesková z Klatov.

Kdo nechtěl zameškat nedělní oběd či jinou aktivitu, posouval si čas raději v předstihu. „Čas jsem si posunula raději už v sobotu večer, než jsem šla spát, abych pak v neděli ráno nebyla zmatená,“ dodala Tesková.

Leckdo bude vstávat ze začátku změny času ještě za tmy, zatímco odpoledne se může těšit, že delší dobu bude světlo.

„Znám lidi, kterým změna času působí problémy a trvá jim třeba týden nebo dva, než si na jiný režim zvyknou. Jestli to bylo zavedeno kvůli energetickým úsporám, tak to podle mě v dnešní době moc úspory nepřinese. Já osobně to moc nevnímám a ani to na mě nijak negativně nepůsobí. Jsem ale pro, aby se to pořád neměnilo a zůstalo to bez hodinového posouvání. Nemá to takový význam a akorát je v tom zmatek,“ řekl Vlastimil Hromada z Bolešin.

Zatímco někdo postrádá důvod ve střídání zimního a letního času, příznivci spatřují smysl třeba v tom, že se díky pozdějšímu stmívání nebojí chodit večer venku.

„Změna času na mě působí pouze a hlavně první den, to jsem třeba unavený. Další dny už žádnou změnu nepociťuji. Smysl měnit letní a zimní čas podle mě má. Šetří to elektřinu, protože večer je déle světlo a nemusím proto tolik svítit a na rozdíl od zimy, kdy je brzy tma se v létě nemusím bát chodit večer venku, protože se déle stmívá. I slunce vychází v rozumnou dobu, i když ze začátku je ráno ještě tma,“ sdělil Petr Matějka z Klatov.