Jedna jediná bankovka s Bedřichem Smetanou a pár měsíců kriminálu. Tak „vydělala“ na úvěru ve výši 149 tisíc korun, který si vzala v autobazaru u Klatov, bezdomovkyně Jitka Nováková (39) z Prahy. Zdaleka nebyla sama, policisté už rozkryli desítky podobných případů. Některé se už dostaly před soud.


Vše nasvědčuje tomu, že úvěrové podvody byly pro organizátory velmi dobrým výdělkem, policistům se ale zatím na konkrétní „bosse“ nepodařilo ukázat prstem, a tak před soudy končí jen malé ryby, které se nechaly zlákat vidinou snadného výdělku a nemyslely přitom na budoucnost.


Zbyla jí tisícovka


Jedním z odhalených podvodníků je i již zmíněná Nováková. „Tehdy jsem bydlela v Praze na ubytovně Armády spásy. O možnosti získat úvěr mi řekl známý, o kterém vím, že se jmenuje Mirek. Slíbil mi za to 10 tisíc. Spolu jsme odjeli do Klatov, kde na nás na nádraží čekal Rom, který se jmenoval Martin. Odjeli jsme do toho autobazaru, kde mě jeho pracovník požádal o doklady, a poslal mě ven. Po chvíli mě zavolali zpět s tím, že je úvěr vyřízený. Když jsem se zajímala o splátky, tak mi řekli, že mám být klidná, že se to pak z počítače vymaže. Odjeli jsme na Týnec, kde jsme čekali asi devět dní, než přišly peníze. Když se tak stalo, dostala jsem v autobazaru slíbených deset tisíc. Martin si řekl o dva a zbylo mi osm. Sedm jsem svěřila Mirkovi, který na mě čekal v klatovské restauraci a peníze mi hlídal, abych takovou velkou sumu neztratila. Já jsem si nechala tisícovku a šla si koupit peněženku. Když jsem se vrátila, byl Mirek pryč a už jsem ho nikdy neviděla,“ přiznala policistům Nováková.


Protože policie dokázala, že k uzavření úvěru byl použit fingovaný doklad o zaměstnavateli a výši příjmů, čekal bezdomovkyni soud. K tomu se sice nedostavila, v nepřítomnosti však byla klatovským soudcem Markem Poláčkem odsouzena k šestnácti měsícům nepodmíněně. Jde o souhrnný trest, neboť Nováková byla v minulosti odsouzena za neplacení výživného a do vězení dosud nenastoupila, neboť otěhotněla.


Milionové škody


Nováková získala v autobazaru na nákup vozidla, které si ale nikdy nepořídila, úvěr ve výši 149 tisíc korun. Stejně jako ona zde měli podobné úvěry uzavřít i další lidé z okraje společnosti. Podle zjištění Deníku šlo o desítky případů a škody způsobené České spořitelně se pohybují v řádech milionů. To ale banka nepotvrdila. „Některé z případů jsou stále v šetření Policie ČR, takže se k nim nemůžeme blíže vyjadřovat. Výši škody považujeme za interní informaci,“ odpověděla na otázku Deníku Pavla Langová z České spořitelny v Praze. „S externími spolupracovníky, kteří se dopustili podvodných praktik, jsme okamžitě ukončili spolupráci a podali jsme trestní oznámení,“ uvedla Langová.

Vinu popírají


Úvěrové podvody nejsou na Klatovsku nijak výjimečné, podle Dany Ladmanové z klatovské policie se jich vloni v okrese šetřilo 71 a předloni dokonce 133. Většinou jde ale o pokusy jednotlivých podvodníčků, takto rozsáhlé množství trestných činů na jednom místě je výjimkou. Státní zastupitelství proto pravděpodobně nechá prověřit i vedení autobazaru, to ale dává od záležitosti ruce pryč. „Když někdo přišel, tak předložil potřebné doklady a zažádal o úvěr. Centrála banky nám dala nejpozději do hodiny elektronicky vědět, jestli s úvěrem souhlasí. My jsme pak s klientem uzavřeli smlouvu,“ uvedl už dříve před soudem majitel autobazaru.


Větší kontroly


Situace už by se podle České spořitelny neměla opakovat. „V současné době je nákup automobilu možné financovat prostřednictvím spotřebitelského úvěru - účelového úvěru, u kterého klient prostředky čerpá po předložení faktury, nebo hotovostního úvěru, tedy neúčelového úvěru, kde způsob využití prostředků klient nedokládá. Klienti, jejichž finanční historii neznáme, předkládají potvrzení o příjmu, které následně ověřujeme. Každý klient prochází procesem credit scoringu, který vyhodnotí, zda je klient schopen úvěr splácet,“ doplnila Langová.