Jeho plány souvisejí i s rozrůstajícím se cestovním ruchem a opravou zdejšího zámku. Přestože má tuto dominantu v rukou soukromý investor, Žinkovy s ním hodlají na některých projektech spolupracovat.

Jaké byly důvody, kvůli kterým Žinkovy požádaly o označení městys?
Vychází to z historie. V Německu existuje ekvivalent městyse, a tím je Markt, což znamená jakousi vesnici či městečko s trhem. Žinkovy ve 13. století získaly od panovníka označení městys, znak a přiznání práv konání trhů a pak přibývala ještě další práva. A protože myslím je historické cítění občanů velmi silné, zažádali jsme o toto označení u Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Prokázali jsme naše historická práva a uspěli jsme. Jsme městys.

Podařilo se vám v poslední době udělat něco pro to, aby se tu Žinkovským žilo lépe?
Zpracovali jsme několik projektů, na které jsme žádali různé dotace, národní i evropské. K našemu milému překvapení se nám je podařilo získat na vše, o co jsme v roce 2008 požádali.

Zateplili jsme budovu základní a mateřské školy, vyměnili jsme tu všech 142 oken. Také se podařilo opravit některé důležité místní komunikace v Kokořově a Březí. V červenci bude dokončena stavba tří dětských hřišť, dvou malých divadelních scén a klubu, z čehož mám osobně velkou radost.

Kde je stavíte?
Jedno už stojí ve Březí. Je s takovým kanadským srubem, houpačkami, prolézačkami a je u něj i hřiště na nohejbal, volejbal a podobné sporty. Druhé je v Kokořově u hospody. Tady je velmi aktivní ochotnický spolek, takže k němu bude přiléhat i letní scéna. Poslední bude v Žinkovech místo poškozené, léta neužívané stodoly v demolici a na místě polorozpadlé hospodářské budovy. Bude tady klub pro mládež, seniory a další návštěvníky. Počítáme tu i se zavedením výuky jazyků, s pořádáním výstav a společenských setkávání spolků. Ani tady nebude chybět malá letní scéna, určená hlavně pro české loutkáře a menší hudební tělesa, u které bude právě hřiště. Například z loutkového divadla bude do prostoru hřiště vybíhat i dětská minilanovka ….

Chystáte nějaké další opravy silnic?
Chystá se obchvat Kokořova. To má jako svůj velký cíl Správa a údržba silnic Starý Plzenec. Má se uskutečnit v rámci spojnice mezi výpadovkami z Plzně na Nepomuk a na Přeštice. Silnice se budou upravovat i v centru Žinkov. Tady má v budoucnu vzniknout nová oddechová zóna, ale to vše až po stavbě kanalizace a vodovodu, zdaří–li se nám, počítám v příštím roce, uspět s žádostmi u příslušných evropských fondů. Za úřadem městyse postavíme letos manipulační zónu s parkovištěm, které naváže na oddychový prostor, který jsem zmiňoval v souvislosti s výstavbou dětských hřišť a klubu. Letos také požádáme o podporu na rekonstrukci silnic v Žinkovech a v Čepinci, a to včetně dvou mostů.

Takže plánujete výraznou změnu vzhledu celého náměstí. Z čeho jste při těchto plánech vycházeli?
Navrhly ho vlastně místní děti z naší školy. Dostaly za úkol namalovat, jak by si náměstí představovaly, a budoucí architekti - studenti pražské architektury pak vyšli ve svých studiích z těch nejlepších dětských námětů a inspirací. Nejlepší odborná studie nám teď poslouží pro zpracování budoucí technické projektové dokumentace.

Opravě zámku, do které se pustili američtí investoři, bych se chtěla věnovat v samostatném článku, který by měl v rámci návštěvy v Žinkovech vyjít v následujících dnech. Přesto: Souvisí s ní tyto akce a spolupracujete s majiteli zámku?
S majiteli zámku od počátku jejich přítomnosti v Žinkovech v roce 2007 často a rádi spolupracujeme. Jsme průběžně pravidelně seznamováni s jejich představami a aktivitami. Na vlastní oči vidíme, jak pěknou novou střechu zámek dostal, se všemi původními historickými detaily, a těšíme se na další kroky investorů.

Máte nějaký příklad, jak taková spolupráce vypadá?
Naše plány koordinujeme s plány „zámeckých“. Ti chtějí z bývalého mlýna, který nedávno koupili, postavit malý pivovar s restaurací. Vedle mlýna je i vybydlená budova v majetku městyse, již před lety určená k demolici, která by mohla být rekonstruována například na turistickou vyhlídku na zámek či jinak vhodně využita. Na toto téma právě nyní s vlastníky zámku diskutujeme. Otevřená diskuze, respekt k názoru občanů a orgánů městyse i k pošumavské přírodě a vědomí nadějné perspektivy zámku a okolí jsou příznivými parametry naší spolupráce. Přeji si, aby tento vztah nic neohrozilo, ať už mám na mysli současné ekonomické turbulence, či cokoli jiného, pro věc nepříznivého.

A co turisté? Vidíte v nich budoucnost Žinkov?
Doufám a pevně věřím, že ano. Budoucnost Žinkov spatřuji především v občanech městyse a všem ostatním co jeho rozvoji prospívá. Tedy i rozvoji turismu. Pokud se sem po rekonstrukci zámku podaří jeho majitelům zvát opakovaně hodně své klientely, znamenalo by to významnou pomoc i pro místní obyvatele. Ať už jde o možnost získání pracovních příležitostí, rozvoj služeb i společenského života a novým duchem obohaceného klimatu městyse. I proto také chceme rozšířit možnost výuky cizím jazykům všem občanům, kteří o to projeví zájem, a to už od září tohoto roku v novém klubu.

Je to opravdu velká spousta plánů. Je snad ještě něco dalšího, do čeho jste se pustili nebo chcete pustit? Nemyslím teď jen z pohledu městského úřadu, ale celých Žinkov.
Tak třeba aktivity v domově klidného stáří. Díky, po mém soudu, skvělému manažerskému vedení domova i pozornosti kraje se staví úplně nový pavilon a dojde současně k obnově historické hlavní budovy. Městys rozšiřuje veřejné osvětlení a k naší radosti pokračuje soukromá výstavba nových rodinných domků, takže k Žinkovům přirůstá jakási nová čtvrť. Rádi bychom se pustili do stavby školního multifunkčního hřiště, protože v současné době nemají naši žáci úplně dobré podmínky pro tělocvik, a to je o dalším, ještě letošním pokusu získat podporu z evropských zdrojů…

V jaké oblasti vidíte ještě nějaké minus nebo rest? Myslím, jestli je něco, co by si Žinkovy zasloužily, ale zatím se na to nedostalo nebo je to běh na dlouhé tratě.
Silnice. Snažíme se je sice průběžně dávat dohromady, ale zatím zdaleka nevypadají tak, jak bychom si představovali. Kanalizace s čističkami, vodovod. Projekty už se zpracovávají. A přál bych si, aby se obnovil étos občanské společnosti. Abychom se uměli radovat z úspěchu a také stáli jeden při druhém, když přijdou překážky. Zkrátka, abychom uměli být v zájmu obce svorní a pracovití.