Náklady na letošní zimu jsou podle starostů některých obcí na Klatovsku třikrát vyšší, než v minulých letech. „Letošní zima byla výjimečná, a tak i náklady byly vyšší, než v minulosti. Naše obec si na úklid sněhu najímala techniku a lidi z Obchodního družstva Soběšice. Když přišla kalamita, musel jsem vzít hrablo i lopatu do rukou také a jít sníh odhrabovat. Přesto si myslím, že jsme letošní zimu zvládli nad očekávání a náklady se pohybují kolem třiceti tisíc korun,“ informoval starosta Rabí na Sušicku Milan Leopold.

Odhadem 30 až 40 tisíc korun investovalo do soli, nafty a celkové zimní údržby zatím v letošním roce město Švihov. „Sníh jsme uklízeli svépomocí. Máme svoji techniku i zaměstnance, kteří se o úklid sněhu na komunikacích i chodnících starali. Aktivně se do odstraňování sněhu zapojili i občan, za což jim děkujeme,“ řekl tajemník Městského úřadu ve Švihově Zdeněk Urbánek.

„Na letošní zimu jsme měli připraveny zhruba dvě tuny soli. Ještě půl tuny nám zbylo a jsme přesvědčeni, že nám to bude stačit až do konce této zimy. Snížili jsme náklady na zimní údržbu tím, že jsme si nemuseli najímat soukromníky na kompletní úklid města. Vše si dnes děláme sami, ve spádových obcích spoléháme na pomoc tamních obyvatel,“ pokračuje místostarosta Švihova Jiří Unger.

Na úklid sněhu si v letošním roce v Buděticích najali dva lidi z veřejně prospěšných prací. „To se nám vyplatilo. Tito lidé jsou dotováni, a tak jsme ušetřili peníze. Měli jsme k dispozici také vlastní techniku, a to traktůrek s radlicí. Odhadem bych řekla, že letošní zima nás vyšla na zhruba dvacet tisíc korun. Spokojeni jsme byli i s údržbou komunikací, které udržuje Správa a údržba silnic Klatovy,“ sdělila místostarostka Budětic Olga Chmelíková.

Letošní zima přesvědčila představitele obce Strašín na Sušicku, že potřebují nutně pořídit čelní radlici. „Do našich osad jsou poměrně úzké silnice a pluhování bohužel nestačí. Uvažujeme tedy o koupi čelní radlice. Zjistíme, zda existují nějaké dotace na pořízení této techniky, nebo zda toto zařízení budeme muset pořídit za své,“ informoval starosta Strašína Jan Helíšek.

Ve Strašíně jsou na hromady sněhu zvyklí a letošní zima prý nebyla nic výjimečného. „Méně se pluhovalo, ale o to více se solilo. Přesto se museli zaplatit zaměstnanci, nafta, posypový materiál. Naštěstí moc chodníků naše obec nemá a pomohlo nám i to, že se do úklidu sněhu zapojili aktivně i občané. Tak to tady prostě vždycky chodilo,“ doplnil informace starosta Strašína.