Z celkového počtu bylo sedmnáct požárů způsobeno úmyslně, další čtyři měly na svědomí děti. „Ve třech případech byl zjištěn pachatel, v dalších čtrnácti případech nebyl žhář dopaden. Nedbalostní jednání způsobilo 14 požárů a 24krát vyjížděli hasiči k požáru, který způsobila technická závada,“ vypočítala Marešová.

Za žhářských útoků vzbudilo největší zájem veřejnosti úmyslné zapálení keltského srubu v Archeoparku v Prášilech na Šumavě a také prosincové dopadení 28letého muže z Janovic, který zapálil na Strážovsku maštal u chalupy. Učinil tak jen proto, že měl vztek. „V chalupě na Strážovsku přespával jeho kamarád, tak se tam za ním vypravil. Když ho tam nenašel, posbíral papíry a ze vzteku je v maštali zapálil. Poté odešel,“ řekl Deníku kriminalista, který případ vyšetřuje.

Černým písmem se do statistik zapsal hned jeden z prvních požárů loňského roku. „K ohlášenému požáru rodinného domku v obci Zavlekov, části obce Plichtice, vyjížděli 3. ledna profesionální hasiči z Klatov a Horažďovic. Prohlídkou místa hasiči zjistili, že se uvnitř nachází mrtvá 72letá žena, která na sobě měla ohořelé šaty. Příčinou požáru pravděpodobně byla nedbalost při zatápění v kamnech, kdy došlo ke vznícení šatů,“ doplnila Marešová.

Pozitivem naopak je, že se i vloni našli lidé, kteří se dokázali postavit plamenům. Jedním z nich je Jan Mundl, od června nový hrdina Mochtína. Svým včasným zásahem zachránil při požáru kabin tamní tělovýchovné jednoty milionový majetek. „Když jsem dorazil, tak z mezistěny začaly prolézat plameny. Vystříkal jsem tam hasičák, mezitím žena přivezla druhý a někdo přivezl třetí. Podařilo se mi uhasit plameny,“ řekl Deníku na spáleništi Mundl, který se do boje s ohněm vrhl jen s mikinou přes obličej.