Stále více se oddaluje doba, kdy mají ženy své první dítě. Některé nemají partnera, se kterým by rodinu založily, u některých za to může více příležitostí cestovat, vzdělávat se, podnikat nebo věnovat se kariéře či svým zájmům, které s sebou dnešní doba přináší. V porovnání s dobou socialismu si lidé za svůj výdělek mohou dopřát mnohem více věcí a narození svého prvního potomka odsouvají na pozdější dobu.

„Nejčastější věk prvorodících matek je mezi 20 a 30 lety. Vyskytují se samozřejmě i děti rozené v dřívějším i pozdějším věku matky. Pamatuji si, když před patnácti až dvaceti lety rodily šestnácti až osmnáctileté dívky. To se dnes ještě vyskytuje, ale vzácně. Naprostá většina dětí je plánovaných,“ sdělil primář gynekologicko – porodnického oddělení Klatovské nemocnice Miroslav Vondraš.

Sice se zvyšuje průměrný věk matek při narození jejich prvního potomka, ale stále nižší je počet potratů či dětí umisťovaných k adopci.

„Můžu potvrdit, že dramaticky pokleslo umělé přerušení těhotenství, tzv. interrupce, i díky hodně využívané antikoncepci. Narozené děti dávají matky do adopce vzácně. Častěji se stává, že když je matka asociální, dítě se jí dočasně odebere, dokud není její sociální situace lepší a může se o dítě postarat. Pak se jí dítě vrátí,“ dodal Vondraš.

Matky většinou u jednoho dítěte nezůstávají a po pořízení prvního potomka si pořizují další. „Své první dítě jsem měla ve svých 22 letech, bylo neplánované, ale jsem ráda, že přišlo tak brzo. Teď, po čtyřech letech, máme další dítě a chtěla bych, aby nezůstalo jenom u dvou a ráda bych ještě třetí dítě. Maximálně ho chystám do 35 let, déle bych už rodit nechtěla,“ řekla Jana Koželuhová ze Strážova.

„Prvorozené dítě jsem porodila ve 23 letech, chtěla bych ale i druhé dítě, aby nebyla dcera jedináček. Bohužel to nezáleží jenom na mě, takže když bych měla mít další dítě až po třicítce, nevadilo by mi to,“ uvedla Jana Tkáčová z Klatov.

Některé ženy podporuje v pořízení si miminka i okolí. „Miminko bych určitě mít chtěla, ale v současnosti není s kým, protože přítel je služebně v zahraničí. Je mi 25 let a docela to na mě doléhá, protože skoro všechny spolužačky ze střední školy už jedno nebo dvě děti mají. Některé z nich jsou dokonce už rozvedené. Kariéristka nejsem, ale chci mít pro dítě a rodinu nějaké zázemí,“ sdělila Pavla Duníková z Klatov.