Návštěva u mladé rodiny Nových v Žihobcích se odehrála v opravdu nevhodný čas. Přesto bylo uvítání srdečné, paní Lucie urychleně ukončila rozhovor po skypu a na kuchyňském stole se objevila alba s její unikátní sbírkou. Paní Lucie sbírá svaté obrázky.

„Sbírku vlastně založil můj otec, ale já jsem ji už zdvojnásobila,“ říká žena, u níž bychom vzhledem k věku spíše čekali fotografie hvězdiček zábavního průmyslu.

Alba obsahují na 800 svatých obrázků v naprosto špičkové kvalitě. Jsou tu výjevy zaznamenané na voskovém papíře vypichované jehlou, na papírové krajce, na pergamenu, dále litografie, mědirytiny, kresby ručně kolorované.

Nádherná leporela zachycují postavy z biblické dějepravy. Získat nepoškozené leporelo je velmi složité, protože častým rozkládáním a prohlížením se snadno zničí, ale u Nových najdeme vše ve v dokonalém stavu.

„Svaté obrázky jsou připomínkou významných církevních událostí, poutních míst a někdy byly malovány na zakázku pro šlechtické rodiny,“ upozorňuje Stanislav Nový, jehož profese restaurátora přispívá k získávání dalších exemplářů. „Často je malovali mniši v klášterech. Já se občas při své práci setkávám s obrázky zapomenutými ve starém dřevěném nábytku, nebo je objevím při restaurování církevních památek. To, že máme všechno takhle zachovalé, ale znamená jezdit po burzách a vyměňovat a vyměňovat až k úplné spokojenosti,“ vysvětluje.

Mezi osmi stovkami obrázků najdeme díla z Čech, Slovenska, ale také Rakouska, Francie, Itálie. (mu)