Zemědělci z Klatovska se ve středu 23. května zapojí do celostátní protestní akce a omezí dopravu na komunikacích I. a II. třídy jízdou traktorů s přívěsy ve směrech z Klatov na Horažďovice, Sušici a Plzeň.

„K protestní akci přistupujeme po selhání vyjednávání s vládou ČR nad otázkou zrušení vratky části spotřební daně na naftu. Fakty, že vláda zcela ignoruje názory zemědělské veřejnosti a chce odebrat zemědělcům od roku 2013 zelenou naftu, je poslední kapkou a naše trpělivost je u konce. Proto jsme se rozhodli pro nenásilnou protestní akci," informuje ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

Středeční protestní akci podpoří i Rolnické družstvo Úhlava z Dolan. „Chtěli bychom, aby zemědělci byli bráni vážně a aby stát podporoval naší výrobu. Proto na protestní akci vyšleme jeden z našich výkonných traktorů," řekl předseda družstva Josef Balín.

Jiná možnost není

Zemědělci prý nemají jinou možnost. „Škrty v zelené naftě by znamenaly zdražení tuzemské výroby a výrazné snížení naší konkurenceschopnosti včetně zdražení domácích potravin. Docházelo by tím k dalšímu zvýšení dovozu potravin jako náhrady za domácí produkci a snižování rozměru a znamenalo by to útlum českého zemědělství," vysvětluje Jandová.
„Bohužel jsme jednou z mála zemí, kde si politici neuvědomují význam a úlohu zemědělské prvovýroby v systému výroby kvalitních a bezpečných potravin, racionální péče o primární přírodní zdroje, jako je voda, půda, ovzduší, a o krajinu jako takovou. Zemědělci jsou dlouhodobě přehlížená skupina, avšak i oni mají svou hrdost a trpělivost. Protestní jízdy jsou proto výrazem jejich zklamání a přihlášením se o svá práva," dodala ředitelka. Částveřejnosti protestní akci zemědělců většinou podporuje.

Jezdím služebně každý den i po Klatovsku. Zemědělská technika na silnici mi určitě zkomplikuje práci, ale jsem na straně zemědělců," říká Karel Abrešek z Heřmanovy Hutě. Také další z řidičů, Stanislav Fleisig z Předslavi, protestní akci podporuje. „Myslím si, že naše vláda pro zemědělce nic nedělá, a tak zemědělce plně chápu," dodal rozhořčeně.

Sami zemědělci vidí akci jako jedinou možnost, jak upozornit na stav, který v jejich odvětví je a nebo mu hrozí. Mnozí ale přesto nevěří tomu, že by vláda změnila svůj názor a zemědělce podržela.

Vyjádření ředitelky OAK Klatovy Jiřiny Jandové:

Na následující argumenty podle zemědělců premiér vlády ČR nereaguje

- Čeští zemědělci momentálně uplatňují vratku spotřební daně na naftu, kterou spotřebují pouze při obdělávání polí.
- Spotřební daň je položka, ze které se financují opravy veřejných komunikací a platí ji ten, kdo po komunikacích jezdí – její vratka není dotace.
- Zemědělci většinou jezdí po polích a proto mohou část spotřební daně, která je zahrnuta v ceně nafty, dostat zpět.
- Spotřební daň činí 10,95 Kč/l a vratka pro zemědělce zpět je 60% z této částky, tj. 6,57 Kč/l.
- Celková částka vrácená zemědělcům za celou ČR, zelená nafta, je 1,8 mld. Kč – tedy pro zemědělce velmi významná položka, pro státní rozpočet nikoliv.

Zelenou naftu mají v různé výši zemědělci všech států EU 27 s výjimkou Slovenska, kde ovšem nová vláda připravuje její návrat.

- Pokud by nám byla zelená nafta skutečně odňata, pak by český zemědělec platil za 1 litr nafty od příštího roku výrazně víc než jeho přímí konkurenti z okolních zemí.
- Když srovnáme sousední země, tak by to bylo konkrétně o 11 Kč/l víc než rakouský farmář, o 9 Kč/l víc než polský farmář a o 5 Kč/l víc než německý farmář. Navíc v Polsku se nyní jedná o zvýšení podpory zelené nafty.

Jaké by byly dopady škrtu zelené nafty:

- Zdražení tuzemské výroby a výrazné snížení naší konkurenceschopnosti.
- Zdražení domácích potravin.
- Další zvýšení dovozů potravin jako náhrada domácí produkce.
- Snižování rozměru a útlum českého zemědělství.

A jaké jsou podle zemědělců argumenty ministra financí Miroslava Kalouska, které prezentuje v mediích?

Prý máme levnou pracovní sílu

- není to pravda. Z 90% je u nás výroba zabezpečovaná zaměstnanci, tedy každý výkon práce je oceněn a každá koruna mezd je zdaněna. Jsme pod bedlivou kontrolou úřadů práce, včetně dodržování volna, přesčasů.To vše u rakouského, německého, polského sedláka nehrozí. Nemáme tudíž levnou, ale drahou pracovní sílu.

Prý máme nízký nájem půdy

- není to pravda. Naši konkurenti ze západních zemí hospodaří na svém, tudíž nájem neplatí. My z minimálně 80% hospodaříme na pronajatých pozemcích, z nichž platíme samozřejmě nájem. Za nájem tedy vydává český zemědělec mnohem víc.

Prý máme nízkou cenu půdy

- není to pravda. Díky tomu, že stát umožnil nákup půdy cizincům, tak nám ji silně zdražil. Nehledě na tlak ostatních zájemců jako jsou společnosti s výstavbou budov, spekulanti, apod., jejichž zájmem zemědělská prvovýroba není a nebude.