Ve středu dopoledne bude cestování po silnicích na Klatovsku jen pro silné povahy. Řidiči, kteří nemusejí, by neměli vůbec vyjíždět. A ti ostatní se musejí připravit na to, že zejména mezi 10. a 11. hodinou jim bude cesta trvat mnohem delší dobu než obvykle. Důvodem je stávka zemědělců, kteří chtějí pomalou jízdou po hlavních tazích protestovat proti rozhodnutí vlády ČR odebrat českým zemědělcům od roku 2013 zelenou naftu.

Pomalá jízda

„V 9 hodin vyjedou zemědělci s technikou z Horažďovicka, Sušicka a Klatovska. Společně se sjedou na Bukováku, odkud pojedou hromadně do Klatov, kde se na prvním kruhovém objezdu u městského parku rozdělí a rozjedou se zpět do svých podniků. Zemědělci z Měcholup a Švihovska pojedou se svojí technikou ve směru na Plzeň, a to do Dehtína," prozradila plány zemědělců ředitelka Okresní agrární komory Jiřina Jandová. Cílem akce podle ní není zablokovat, ale zpomalit dopravu. Do protestu bude na Klatovsku zapojeno zhruba dvacet kusů zemědělské techniky.

Jinou cestu nevidí

„Všem, kterým ve středu zkomplikujeme cestu do zaměstnání, k lékaři či za nákupy, se omlouváme," uvedla Jandová a dodala: „Situace v zemědělství je opravdu vážná. České zemědělství se v mnoha posledních letech vyvíjí značně „nezdravým" způsobem a jeho současný směr jde naprosto proti zájmům českých zemědělců, potravinářů, ba co více, i proti spotřebitelům. Dovoz potravin se dramaticky zvyšuje, soběstačnost klesá."

„Jsme závislí na nekvalitních zahraničních potravinách. Ustupovat už není kam, je třeba se aktivně bránit. Proto věříme, že veřejnost pochopí naši protestní akci a podpoří české zemědělce a české potraviny."

Řidiči: Trestají nás

Mnozí řidiči z Klatovska sice chápou argumenty zemědělců, ale způsob jejich protestu je nenadchl. „Blokováním silnic netrestají vládu, ale nás motoristy. Jen doufám, že se nenajde nějaký „střelec", který pomalou jízdu nevydrží, nezačne kolonu zemědělců předjíždět a nestane se neštěstí," řekl Deníku řidič Karel Koutný.

V pohotovosti je policie. „Budeme dohlížet na bezpečnost silničního provozu a reagovat na vzniklé situace," řekla Deníku Dana Ladmanová z klatovské policie a připomněla, že protest v žádném případě nesmí ohrozit vozidla s právem přednosti jízdy. „Kdyby byl například kvůli blokádě ohrožen život pacienta, mohlo by jít v krajním případě i o trestný čin," potvrdila krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

Kde vás zablokují

9.00 – 10.00

Zemědělci z Klatovska, Sušicka i Horažďovicka míří na vrch Bukovák na trase Klatovy – Horažďovice, kde se všichni shromáždí.
10.00 – 11.00
Vozy zemědělců se pomalým tempem začnou přesovat z Bukováku do Klatov. Odtud se všichni rozjedou zpět, komplikace řidičům ale může přinést i jejich návrat. (časy jsou orientační)