Zatímco v jiných okresech v Plzeňském kraji se zemědělci ve velkém zbavují bývalých vepřínů, starých odchoven drůbeže, kravínů, ale i hal a skladů, na Klatovsku je modernizují a nebo jich využívají pro jiné účely. Za posledních deset let šlo do zemědělské výstavby na okrese několik stovek milionů korun.
„Takové objekty, které jsou prázdné a dlouho chátrají, má určitě ještě většina zemědělských podniků v Pošumaví. Určitě by se jich rádi zbavili, poptávka po nich je, ale prodat je nemohou. Objekty, které byly postaveny v 50. – 80. letech 20. století, totiž většinou stojí na pozemcích, které dnes patří jinému majiteli. A kdo dnes koupí objekt bez pozemku? Mnohde je to tak, že se k vlastnímu objektu ani nedostanete. Pak nemůžete budovy ani udržovat a opravovat. Proto jsou některé stavby ve velmi špatném stavu," říká předseda Výrobně obchodního družstva Velký Bor Václav Šmat.
Na Klatovsku se zemědělci snaží veškeré budovy, které potřebují ke své činnosti, modernizovat a nebo opravit. Nic jiného jim totiž nezbývá, pokud chtějí pokračovat ve výrobě, chovu hovězího i vepřového dobytka a zaměstnávat lidi. Všechny podniky totiž musejí splňovat přísné evropské normy, jejichž dodržování se hlídá.
„Několik milionů korun jsme museli dát do oprav, přestavby a modernizace kravínů, vepřína a podobně. Do odchovny prasat v Dolanech jsme investovali zhruba deset milionů korun, do reprodukční stáje v Malechově devět milionů korun. Snažíme se udržovat v dobrém stavu i stáj v Řakomi, ale i kravín ve Svrčovci, jiné objekty už nemáme," vysvětluje předseda Rolnického družstva Úhlava Dolany Josef Balín.
Ve Velkém Boru se také snaží udržovat hlavně ty objekty, kterých využívají pro svoji činnost. „Hospodaříme jen v takových objektech, které skutečně potřebujeme a využíváme," dodal Šmat. Podobné to je i v Měcholupské zemědělské a.s.
Podniky na Klatovsku využívají na opravy částečně dotačních titulů, které jdou do zemědělství jak z Evropské unie, tak z ministerstva zemědělství. Na většinu staveb a oprav si však museli vzít milionové úvěry, které dnes splácejí. Doba však zemědělství nepřeje, a tak se podniky dlouhodobě potýkají s problémy v podobě nízkých výkupních cen mléka, obilí, masa a podobně.
„V posledních deseti letech šly do zemědělských podniků na našem okrese stovky milionů korun, které byly použity například v podnicích Malý Bor, Velký Bor, Dolany, Hrádek, Soběšice, Kolinec, Měcholupy a dalších. Tam, kde se postavily nové haly a stáje, začali zemědělci využívat staré budovy jako skladiště a nebo garáže," potvrdila předsedkyně Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.