„Už toho máme prostě dost. Jinou šanci nemáme, copak nám nikdo nepomůže, copak opravdu nechá stát padnout české zemědělství?“ zlobí se ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

V pondělí od 9 do 12 hodin v celé republice zemědělci zablokují zemědělskou technikou vytipovaná místa, nájezdy a výjezdy dálnic a místa na vybraných rychlostních komunikacích. Zemědělci z Plzeňska zablokují dálnici D5 z Plzně do Prahy.

„Těžko pojedeme na dálnici z Klatovska se zemědělskou technikou, i když o tom silně uvažujeme. Jsme ale domluveni s kolegy z okolí Plzně, že ji vezmou oni. My přijedeme pomoci s osobními auty,“ říká Josef Veselý z podniku Agromaschine Švihov.

„Už opravdu nevíme jak dál. To je naprostý konec českého zemědělství,“ dodává zemědělec. Tato situace se tvrdě podepisuje i na malých soukromých zemědělcích.

„Mám zhruba dvacet krav které chovám na mléko. Situace je taková, že si budu muset najít práci. Zemědělství mě neuživí, prodělávám,“ tvrdí soukromý zemědělec ze Sušicka, který má strach z budoucnosti.

„Budu muset ukončit činnost. Neutáhnu to,“ tvrdí živnostník, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Cílem této akce je upozornit na likvidaci mléčného skotu v ČR v důsledku podnákladových výkupních cen mléka.

„Nechceme, abychom vedle jiných potravin dováželi ze zahraničí i mléko, nechceme, aby se u nás přestaly sklízet louky a pastviny, nechceme zabíjet naše krávy. V loňském roce zemědělci prodávali mléko za 9 korun za litr. Letos nedostáváme ani 6 korun, přitom mléko v obchodě kupujeme stále za 15 korun stejně jako loni. Na jednom litru mléka proděláváme přes dvě koruny. Stejné to je i s dalšími mléčnými výrobky. Jejich ceny se dlouhodobě nemění. Obáváme se toho, že až zde nebude domácí konkurence, kterou stávající vývoj zničí, pak budeme platit mnohem více,“ říká Jandová.