„Jako zastupitelstvo povolujeme výstavbu apartmánových domů pouze ze stávajících ruin a chátrajících objektů. Zásadně nepovolujeme výstavbu na zelené louce. Je na nás kladen obrovský tlak, abychom to změnili a povolovali výstavbu všude možně, ale my jsme proti tomu, chceme dát dohromady centrum města,“ uvedl starosta Železné Rudy Filip Smola.

Tímto způsobem byla povolena v předešlých letech rekonstrukce hotelu Javor na stávajícím půdorysu a ve stejné velikosti. „Chceme Železnou Rudu dát dohromady, ale ne zastavět louky, což je i v kolizi se stavebním plánem. Navíc máme stavební uzávěru,“ poznamenal Smola.

Apartmánové domy mají pro město výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že majitelé bytů nemají většinou trvalé bydliště v Železné Rudě. Příkladem je rezidence Klostermann. Město tak přichází o peníze. „My z toho máme jen majetkovou daň. 1+kk tu stojí třeba i tři miliony korun a my z toho máme ročně asi 400 korun v rámci majetkové daně, čili téměř nic. Je to pro nás nevýhodné. Když přijede turista a ubytuje se v hotelu, máme schválený poplatek o pobytu nově ve výši 20 Kč za osobu a den,“ vyčíslil starosta.

Na druhou stranu je výhodou, že ve městě přibývají návštěvníci a například díky rezidenci Klostermann přibyly i služby pro lidi jako servis lyží, masáže, pedikůra a kavárna. Vznikla i nová pracovní místa, což radnice vítá.

Lidé mají různé názory, ale stojí za městem. „Na můj vkus se v Železné Rudě těch velkých domů staví nyní možná až moc. Aby z města za chvíli nebyl Špindl. Ale rozhodně je dobře, že město nedovoluje developerům stavět na jiných pozemcích. Já jezdím do této části Šumavy právě za přírodou, byla bych nerada, kdyby se zastavěla,“ řekla turistka Michala Altmanová z Klatov.