„Naším plánem na tento rok je primárně vybudovat nové krásné náměstí. Loni jsme strhli ruinu po bývalé kavárně Espresso, nic nám tak nebrání k vybudování náměstí. Žádáme na něj o dotaci ministerstvo životního prostředí. V tuhle chvíli intenzivně pracujeme s architektem na plánech náměstí, což se nám daří,“ řekl starosta Železné Rudy Filip Smola s tím, že by práce mohly začít již prvního dubna, až sleze sníh.

DRÁHA A KOUPALIŠTĚ

Velkou akcí bude i vybudování nového biotopu Žabáky, na který se městu podařilo získat dotaci ve výši šesti milionů korun. „Budeme tak mít největší biotop v naší části Šumavy. Začneme s pracemi 16. července. Chtěl jsem začít dřív, ale bohužel to není možné. Stavební povolení jsme dostali až s podmínkou tohoto data, protože 15. července končí doba hájení bobra, který se tam usadil. Půjde o skvělou věc, která v Rudě chybí a lidí ji jistě uvítají,“ sdělil Smola.

Místo se nachází za bývalým hotelem Engadin, nyní Chatou Ořovský.

Další novinka potěší příznivce sportu. Městu se podařilo získat dotaci na pump-trackové hřiště, které bude určené pro kola, in-line brusle a koloběžky. Vznikne u fotbalového hřiště hned za mostem. „Mělo by být velké necelých tisíc metrů čtverečních. Půjde o asfaltovou trať, která bude umožňovat i konání různých závodů až do úrovně mistrovství Evropy,“ představil trať starosta.

Pokud nám to městu umožní finance, tak je ještě připraveno revitalizovat vnitroblok sídliště U Řezné. Dále žádá o dotaci na kompletní vybudování nové cesty v Hojsově Stráži na druhé největší lákadlo po Hojsoveckém orloji, vyhlídku Liebeshöhe. Počítá také s novým kamerovým systémem pro městskou policii.