Po nových možnostech bydlení tamní obyvatelé volají již dlouho. Ve městě se sice staví ve velkém, ale jde o developerské projekty s apartmánovým bydlením. Nyní se však město snaží situaci řešit a již příští rok se do toho pustí. Nové městské nájemní byty vzniknou například v areálu bývalé mateřské školy. Zároveň budou vybudovány nájemní zahrádky. Další bytový projekt může po schválené změně Územního plánu vyrůst v lokalitě u Kandaháru, v neposlední řadě pak po naplánované revitalizaci v současném domu služeb Královák. Město chystá rovněž výstavbu služebních bytů a sociálního zázemí v areálu sedačkové lanovky na Hofmankách. „Město se bohužel v minulosti zbavilo prakticky veškerého majetku, především prakticky celého bytového fondu. Tržní ceny bytů a s tím souvisejících nájmů se u nás bohužel stávají pro většinu lidí nedostupné. My ale potřebujeme byty pro lidi, kteří zde pracují třeba i pro město a naše organizace, jako je třeba mateřská a základní škola. Proto děláme maximum pro výstavbu co největšího počtu městských bytů, které budeme moci pronajímat za rozumné nájemné,“ vysvětlil starosta Železné Rudy Filip Smola.

Fakultní nemocnice Plzeň
Kvůli stávce lékařů hrozí omezení ambulancí, ale i operací v Plzeňském kraji

Plánují tyto kroky i když dle jeho slov čekají Železnou Rudu, stejně jako mnoho dalších měst a obcí, kvůli schváleným vládním opatřením složité a těžké těžké časy. Stát chce totiž obcím oproti dřívějšku například sebrat většinu příjmů z hazardu. Po zrušení veškerých malých i středně velkých heren leží na území Železnorudska dvě kasina. Z těch mělo doposud město velmi významný a důležitý příjem. Nyní je již jasné, že o většinu přijde. Přesto ale neupustí od podpory obyvatel. „Trápí nás to, protestujeme proti tomu, vysvětlujeme, o jak důležitou část našeho rozpočtu jde a co za tyto peníze pořizujeme. V minulosti jsme se zbavili problematických heren, zbyla dvě kasina, s nimiž nejsou žádné problémy, naopak jsou jedním z největších místních zaměstnavatelů. Přístup vlády mě velmi mrzí. Přesto jsme ale díky dobrému hospodaření v minulých letech mohli připravit výrazně proinvestiční rozpočet. Zároveň se i nadále snažíme co nejvíce pomáhat místním obyvatelům, kteří se mohou opět těšit na dar pro místní občany a použít jej například jako de facto slevu na odpady či využívat výhodnější P karty. Seniorům opět věnujeme dar v podobě příspěvku na nákup léků či optických pomůcek,“ sdělil starosta.

Zásah hasičů u vyloveného rybníka v Nalžovských Horách.
Muž si chtěl přilepšit v čerstvě vyloveném rybníku, vytahovat ho museli hasiči

Obyvatelé Železnorudska se ale můžou těšit také na zlepšení veřejného prostoru. Revitalizace se dočká velký pozemek v sídlišti Šumavská, kde vznikne park jako místo pro odpočinek a setkávání. Zásadní akcí pak bude kompletní výměna veřejného osvětlení za LED technologii na celém katastru města, kterou radnice chystá ve spolupráci se společností ČEZ. Zastupitelé na svém jednání schválili rovněž bezplatné nabytí kaple Sv. Kunhuty na Prenetu.