Zelené autobusy, které provozuje ČSAD Plzeň, umožňují i přepravu jízdních kol. Linka Sušice – Kašperské Hory – Srní – Modrava – Kvilda jezdí denně od 1. června do 30. září. Linka Plzeň – Klatovy – Železná Ruda, Špičák – Srní – Modrava – Kvilda od 5. června do 26. září o sobotách, nedělích a státních svátcích, od 1. července do 31. srpna pojede denně. V úseku Špičák – Kvilda budou autobusy o prázdninách jezdit pravidelně každé dvě hodiny.

Loňskou novinkou byl systém jednodenních jízdenek NP– Ticket, kdy lze za 80 Kč cestovat celý den a přestupovat téměř mezi všemi linkami i se dvěma dětmi do 6 let nebo s jedním dítětem do 15 let. „Přes počáteční váhání si zvýhodněnou jízdenku nakonec koupilo 4500 cestujících. Loňský poněkud nemotorný systém spojený s vypisováním jména a data je letos nahrazen jednoduchým a osvědčeným štípáním jízdenky v patřičném okénku,“ uvedl Josef Jiřička ze Správy NP a CHKO Šumava.

Počáteční představou Správy bylo, že by ubytovatelé mohli jednodenní jízdenky nabízet svým ubytovaným hostům jako bonus, což se ovšem zatím neujalo. „Ani letos to nevypadá o mnoho lépe. Místní provozní vedoucí většinou říkají, že se na to nejprve musejí zeptat majitelů ubytovacích zařízení,“ dodal Jiřička.

Lépe jsou na tom turisté v bavorské části Šumavy. „V širokém regionu platnosti tamního systému Bayerwald-Ticket bylo pokročeno mnohem dále. Světlo světa spatřila nová karta pro hosty (Gästekarte) s názvem GUTi. Host ji obdrží od svého ubytovatele a po dobu pobytu může v autobusech jezdit zdarma a k tomu má ještě slevy na různé místní akce. Spolupráce více stran přinesla nový produkt, o němž není pochyb, že podporuje cestovní ruch,“ popsal situaci na druhé straně hranice Jiřička.

Tříletou inovaci systému Zelených autobusů, která začala v minulém roce, umožnila finanční podpora z Programu přeshraniční spolupráce, Cíl 3 ČR – Svobodný stát Bavorsko.