Některým památkám na Klatovsku se už snad blýská se na lepší časy.

Kojšice

Propadlé stropy, rozbořené a popraskané zdi a narušená statika naznačují, že bez okamžité pomoci hrozí této památce beznávratné zřícení. Takový je stav zámku, jehož majitelem je Tělovýchovná jednota Sokol Sušice a na jehož stav jsme již na stránkách Deníku několikrát upozorňovali. Sokol ale stále nemá finanční prostředky na to, aby se o zámek, který se stal jeho majetkem už v roce 1945 a který mu byl navrácen v roce 1990 ve zdevastovaném stavu po užívání Školským úřadem v Teplicích, postaral a uvedl ho do obyvatelného stavu. I když existují vážní zájemci, Sokol s prodejem zámku stále váhá.

„Máme dva zájemce. Zatím nebylo rozhodnuto, kdo zámek získá. Rozhodneme v září, na čí nabídku a cenu přistoupíme a komu bude zámek prodán,“ řekl Deníku starosta Sokola Jiří Zelený.

Tetětice a Bezděkov

Velikou radost z toho, že dále nechátrá zámeček v Tetěticích, mají i na obci Bezděkov.

„Zámek z 1. poloviny 18. století je kvalitní ukázkou barokní architektury a panského sídla nižší šlechty. Nyní je v soukromém vlastnictví a jeho současný majitel se snaží objekt postupně opravovat. Zámek byl staticky zajištěn, opravila se střecha, budova dostala nové okapy. Opravy by se měla dočkat i kaple sv. Izidora, kde se plánuje zřízení výstavní síně a místa pro pořádání různých kulturních a společenských akcí. Obec Bezděkov snahu majitele zámku v Tetěticích vítá. Objekt byl ve zdevastovaném stavu a dělal ostudu obci,“ říká starosta Bezděkova, kam Tetětice spádově patří, Josef Červený. Bezděkovského starostu však trápí stav zámku v Bezděkově, který má sice svého majitele, ale o zámek a areál se nikdo nestará a objekt chátrá.

Nalžovské Hory

Už na podzim letošního roku byl měly odstartovat práce na opravě zámku v Nalžovských Horách. „Vedla se dlouhá a složitá jednání s památkáři a městem. Nakonec už by realizaci našeho projektu na vybudování lázeňsko – rehabilitačního zařízení v Nalžovských Horách nemělo nic bránit. Již nyní se dělají parkové úpravy, na které chceme navázat opravami objektů. Celková suma potřebná na kompletní obnovu zámku a přilehlých hospodářských budov je odhadnuta na 350 milionů korun. Zdroje financování jsou zajištěny, vše ale opravdu stojí na úřednících. Pokud by vše dopadlo, jak má, a my mohli začít opravovat, bude zámek obnoven do dvou tří let,“ informoval majitel zámku v Nalžovských Horách Zdeněk Houdek.

Zámecká budova je podle Houdka v relativně dobrém stavu, obývána totiž byla do poloviny devadesátých let, větší problémy prý budou s hospodářskými budovami, které jsou v havarijním stavu. Ve špatném stavu jsou i hradby zámku.