Zdravotnický holding má být zrušený do konce roku. Jednotlivá zdravotnická zařízení by podle politiků měla fungovat samostatně s tím, že některé úkony by pak spadaly pod Klatovskou nemocnici.

Zastupitelé Plzeňského kraje na včerejším zasedání odhlasovali změnu stanov a zakladatelských listin krajských nemocnic. Opoziční hnutí ANO hlasovalo proti. „Změny s námi nebyly dostatečně konzultovány. Návrh nepodpoříme,“ uvedl za ANO Petr Vanka.

„Dnes jsme schválili změnu počtu členů v některých orgánech tak, že se zvýšil počet členů představenstva v Roky-canské, Stodské a Domažlické nemocnici a snížil se počet jednatelů v obou nemocnicích následné péče ze čtyř na dva,“ řekl Deníku náměstek hejtmanky a člen dozorčí rady holdingu Pavel Karpíšek (ODS).

Podle něj je kvůli plánované likvidaci holdingu potřeba pozměnit jeho strukturu. „Členové zdravotnického holdingu tak byli dosazeni přímo do představenstva jednotlivých nemocnic,“ uvedl náměstek.

Holding měl být podle nové koaliční smlouvy zrušený do poloviny roku 2022. „Dohodli jsme ale, že konec společnosti budeme směřovat k 31. 12. 2021 s tím, že tam budou zachováni dva členové předsednictva, kteří mají na starost provoz a koordinaci činnosti nemocnic,“ informoval Karpíšek. Doplnil, že do čela holdingu nastoupili dva noví členové představenstva, kteří mají transformaci připravit.

O tom, jak přesně budou krajské nemocnice fungovat, bude vedení kraje jednat v následujících měsících. „Pravděpodobně dojde k tomu, že zbytek organizace zfúzujeme do jedné z nemocnic, pravděpodobně do Klatovské. Ta je dominantní a může mít koordinační roli ve vztahu k informačním technologiím či ke společným centrálním nákupům. Je lepší, když budou nemocnice samostatné,“ vysvětlil náměstek s tím, že během dvou měsíců by mělo být jasné, jak bude transformace vypadat.

Nemocnice původně fungovaly samostatně. Zdravotnický holding Plzeňského kraje byl založený v roce 2010 proto, aby se zlepšila jejich ekonomická situace.