„Onemocnění ledvin v počáteční fázi nemocný sám neodhalí. Neprojevuje se a nemocný nemusí mít vůbec žádné potíže. Že něco není v pořádku, zpravidla zjistí až v pozdější fázi s prvními skutečnými zdravotními komplikacemi. To už ale léčba nemusí být tak účinná, jako kdyby byla zahájena v počáteční fázi,“ vysvětlila nefroložka Klatovské nemocnice Adéla Hrnčiříková.

Dle jejích slov potíže může včas odhalit jen odborné vyšetření. A právě to nabízí akce Světový den ledvin. Veřejnost může přijít 14. března kdykoli od 8 do 12.30 hodin do přednáškového sálu nemocnice. „Zájemcům změříme hladinu krevního cukru, vyšetříme moč a zkontrolujeme krevní tlak. Zeptáme se na pár údajů z anamnézy a ze zjištěných informací určíme riziko onemocnění. V případě nutnosti zajistíme dovyšetření,“ uvedla lékařka.

Akce se v Klatovské nemocnici koná od roku 2014. Každý rok je akce spojena s konkrétním tématem. Letos má edukovat, jakým způsobem může každý sám přispět ke zdraví svých ledvin. Vhodný je mimo jiné dostateční příjem tekutin, zdravý životní styl, snižování rizika ledvinových kamenů i zánětu močových cest nebo i eliminovat užívání nevhodných léků.

Onemocnění ledvin je vnímáno jako velký medicínský i ekonomický problém. Počet lidí s onemocněním ledvin celosvětově stoupá. Lidé, kterým ledviny selhávají, pak musejí docházet na dialýzu, což je přístrojové čištění krve. „Nemocný musí dojíždět až třikrát týdně na čtyři až pět hodin do nemocnice, “ poznamenala Hrnčiříková s tím, že nefrologové Klatovské nemocnice vybírají vhodné pacienty pro domácí dialýzu a sami je následně této metodě učí. Domácí způsob léčby je ale vhodný jen pro menší část pacientů.

V České republice je dialýzou léčeno přes 6000 osob (těžké selhávání ledvin), ročně je zahájena léčba některou z očišťovacích metod u více než 2500 nemocných.