Prodejnu v Křenicích si občané vybudovali před dvaceti lety v akci „Z“. Celá léta ji provozoval podnik Jednota, nyní ji obec pronajímá zájemcům bezplatně.

„Nejbližší prodejna je ve Strýčkovicích a další v Chudenicích. Do Strýčkovic se musí autem nebo na kole, protože autobusové spojení tam není. Když se vydáte do Chudenic, je to na celý den. Ráno v 7.30 hodin jedete tam a v půl jedné odpoledne zpět,“ popisuje starosta.

Křenice mají 180 obyvatel, z nichž většina jsou starší občané. „Mladí si nakoupí ve městě při cestě z práce, a tak do místního obchodu chodí lidé pro pečivo a základní potraviny. V létě tu je také dostatek chalupářů,“ míní Pošar. Dnes musí staří obyvatelé řešit nákupy přes příbuzné a známé. Obec zajistila alespoň dovoz pečiva z Klatov.

Podobnou situaci řeší i v další obci na Klatovsku, a to v Biřkově. „Prodejnu zde provozuje Západočeské konzumní družstvo, nyní ale máme obchod zavřený. Není tu totiž nikdo, kdo by chtěl v obchodě pracovat jako prodavačka nebo prodavač,“ popisuje situaci v obci starostka Biřkova Petra Zechová.

Lidem v obou obcích uzavřené prodejny vadí. „Víte, obec bez obchodu je jako bez života. Lidé si do obchodu přišli nejen nakoupit, ale i popovídat, setkat se. Byl to denní rituál,“ říká Václav Bláha.