Patnáct milionů korun potřebuje nutně obec Zavlekov na neodkladnou rekonstrukci základní školy. „Situace je již opravdu vážná. V havarijním stavu máme totiž střechu a krovy. Krovy jsou totiž napadené dřevomorkou. Bojíme se toho, pokud napadne hodně sněhu, nebo přijde silný vítr, že nám střecha nevydrží. Dřevomorka nám může bez okamžitého zásahu nadělat také hodně starostí. Hrozí dokonce, že bychom museli školu zavřít,“ řekl Deníku starosta obce Zavlekov Vladislav Vaňourek.

Obec proto vypracovala projekt na rekonstrukci celé, dnes již historické školní budovy. „Strhnout budeme muset i strop v prvním patře a nahradíme ho novým, železobetonovým,“ pokračuje Vaňourek. Školní budova v Zavlekově je z roku 1892.

„Potřebujeme také zateplit celou budovu, vyměnit stará okna a dveře za nové plastové, potřebujeme nové šatny, sociální zařízení, vyměnit se musí elektroinstalace, osvětlení ve třídách, snížit se musí stropy. Vybudovat chceme také bezbariérový přístup do školy podle norem Evropské unie,“ dodal starosta.

Zavlekovští podali žádost o dotaci do Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství ČR. „Žádáme o patnáct milionů korun. Zda jsme uspěli, se dozvíme až v únoru. Na těchto penězích závisí celá budoucnost naší školy. Pokud peníze dostaneme, s opravami se začne už letos v červnu. To bude znamenat, že se dětem v naší škole prodlouží letní prázdniny zhruba o čtrnáct dnů,“ dodal Vaňourek.

„Naši školu v současné době navštěvuje v prvním stupni celkem sedmnáct dětí. Škola je ale pro obec prioritou a chceme ji udržet. Plánovaná rekonstrukce školy je ale opravdu neodkladná. Školní budova ji prostě potřebuje. Zlepší se tak její vzhled, modernější bude i samotné prostředí pro žáky, které bude zároveň vyhovovat přísným normám,“ komentuje současnou kritickou situaci ředitel Základní a Mateřské školy v Zavlekově Václav Hnojský.