Bolešiny – Více než stotisícovou úsporu ročně za vytápění víceúčelové budovy bolešinského kulturního domu z roku 1965, ve které sídlí obecní úřad, knihovna a restaurace se společenským sálem, přinese obci Bolešiny zateplení a výměna topení. Na projekt získali Bolešinští dotaci z Operačního Programu Životní prostředí, který je financován Evropskou unií a státním rozpočtem ČR. Za pomoci dotace od Plzeňského kraje zároveň Bolešinští opravili střechu v přední části budovy nad obecním úřadem a restaurací.

Stavební úpravy se týkají zateplení objektu, tedy tepelné izolace fasády, nejvyššího stropu, výměny oken a dveří i vytápění. Nově bude v budově instalován moderní kotel spalující pelety, granule z dřevěného odpadu. „Stavebními úpravami ušetříme náklady na energie a přispějeme i ke zlepšení ovzduší v obci v průběhu topné sezony. Budovu budeme moci i lépe využívat. Ve společenském sále se konalo dosud jen několik akcí ročně, protože bylo náročné nezateplené prostory vytopit. Teď je ale budou moci přes zimu využívat místní spolky či místní sportovci,“ popsal přínosy projektu starosta obce Josef Sommer.

Akce s celkovými náklady zhruba dva miliony korun bude dokončena v červnu letošního roku a obci přinese roční úsporu zhruba sto dvacet tisíc z nákladů na vytápění. Dotace ze strany EU a státu činí 1,1 milionu korun. Díky projektu bude budova ročně produkovat o šestnáct tun oxidu uhličitého méně.
„Při přípravě žádosti nám velmi pomohlo občanské sdružení ENVIC z Plzně. Poradili nám s administrativními náležitostmi žádosti o dotaci, ale doporučili také úpravy technického řešení, aby bylo zateplení provedeno co nejkvalitněji. Například nová okna jsou instalována nadstandardním způsobem tak, aby se zamezilo ochlazování rámu okna a zvýšeným ztrátám tepla,“ dodal starosta.

Zároveň se zateplením se Bolešinští pustili do oprav střechy. „Krytina na střeše obecního úřadu a restaurace už byla v havarijním stavu. Na opravu střechy jsme získali dotaci dvě stě osmdesát tisíc korun z Programu stabilizace a obnovy venkova Plzeňského kraje. V současnosti už máme střechu opravenou včetně rekonstrukce hlavního komínového tělesa,“ doplnil Sommer. Celkové náklady na opravu střechy a komína byly zhruba sedm set tisíc korun.