Zákaz vjezdu do míst, kam se ještě minulý týden smělo jezdit či platit za parkování tam, kde se před pár dny stálo zadarmo. Z nového systému placeného stání v centru Klatov a přilehlých ulicích, který začal platit od pondělí, mají řidiči pořádný zmatek v hlavách. S novým systémem se navíc seznamují i muži zákona.


„Nechal jsem svůj vůz stát ve Zlatnické ulici a najednou koukám, jak před ním stojí městský strážník a vypisuje mi lísteček za špatné parkování, a to i přesto, že jsem držitelem parkovací karty,“ popsal svou zkušenost řidič Jaroslav. „Strážník si vůbec nevšiml, že do ulice byla nově umístěna dopravní značka, která parkování v těchto místech právě držitelům karet povoluje,“ dodal muž.


Podle vedoucího hospodářského odboru Městského úřadu v Klatovech Františka Kocfeldy je hlavním důvodem změny parkovacího systému snaha řešit zpoplatnění podle atraktivity lokalit stání. „Město zároveň zareagovalo na vzrůstající počet parkujících automobilů a chce, aby se zejména v centru města návštěvníci úřadů rychleji střídali a měli přitom šanci zaparkovat,“ upřesnil Kocfelda.


Podle nového parkovacího systému jsou centrum města a přilehlé ulice rozděleny do tří zón. V každé je pak vymezen hodinový tarif za parkování, které se ovšem platí nově jen ve všední dny od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 13 hodin. Nově se za parkování platí například na parkovišti u kulturního domu, u pošty, v Jiráskově ulici, v Komenského ulici. Zrušena byla také dvě parkoviště pronajatá soukromníkům, konkrétně v Podbranské ulici a na Rybníčkách, kde si řidiči musí nově zakoupit parkovací lístek.


Město přistoupilo také k navýšení poplatků za celoroční parkovací karty. Osoby bydlící v zóně zaplatí stejně jako dosud, tedy 500 korun za vůz. Pro podnikatele se však zvýší o tisícikorunu, z původních 2 na 3 tisíce za osobní vůz a ze 3 na 4 tisíce za nákladní automobil. Peníze vybrané za parkovné jdou do městské kasy. Podle informací klatovského místostarosty Jana Vrány tak letos město vydělá přes dva miliony korun.


Jak jste spokojeni s novým parkovacím systémem v Klatovech? Pište do diskuze.