Loni v srpnu se však věž zřítila a ve špatném stavu zůstávají i ostatní zámecké budovy.

„Zámek bych opravit chtěl, mohlo by tady být třeba ubytovací zařízení, restaurace, dovedu si představit i nějakou výstavu, ale problémem je nedostatek finančních prostředků,“ říká majitel zámku Milan Šíma. „Věž měla narušenou statiku, byla nakloněná, ale doufal jsem, že ještě vydrží, jako ta šikmá věž v Pise. Zřítila se, když jsem ji chtěl zajistit. Kdyby to šlo, rád by ji vystavěl znovu,“ dodává.

Čerstvý šedesátník původem z Říčan je už přes deset let zemědělcem, v Dolejším Krušci se věnuje chovu zvířat. Do zámku už podle svých slov dal z vlastních peněz asi tři miliony korun. „To se ale ztratí jako kapka v moři, náklady na celkovou rekonstrukci se odhadují na 95 miliónů,“ doplňuje Šíma. Žádá samozřejmě o různé dotace a příspěvky. „Ten zámek ale nikdy nebyl známý a není to tak vzácná památka, spíš je pěkně položená. A památek je v kraji víc, takže je to těžké. Občas něco dostaneme, protože zámek je v havarijním stavu, ale jsou to malé částky, všechno jde na zajišťovací práce a vidět to není,“ líčí Šíma.

Přes zřícení věže si myslí, že zámek je teď na tom o něco lépe než v roce 1998, kdy se stal jeho majitelem. „Tady se nic nedělalo desítky let, patřilo to státnímu statku, a to říká všechno,“ vypráví Šíma. „V zámku v podstatě nic nezůstalo, není tu teď nic, co by se dalo třeba ukazovat. Památkáři sem jezdí a slíbili, že udělají nějaký průzkum ještě letos, možná se najdou původní malby,“ doufá Šíma.

Starat se o podobný objekt je náročné, Šíma zvažoval i prodej. „Zájem ale měli hlavně cizinci, kterým jsem moc nevěřil,“ krčí rameny vlastník, „a o pronájem nikdo nestojí. Teď jsou to v podstatě ruiny, jsou tu i propadlé stropy, dřevomorka, my využíváme jen část jedné stodoly. Něco se nám ale podařilo, teď jsme třeba udělali novou střechu kaple, ty střechy jsou teď nejdůležitější.“

„Z pohledu památkové péče se vlastník stará o památku v rámci svých možností,“ říká Ivana Kubíková, vedoucí odboru školství, památkové péče a cestovního ruchu Městského úřadu v Sušici a dodává: „Vím, že například zřícenou věž by chtěl znovu postavit, ale velká část zámeckého areálu je ve špatném stavu. Pan Šíma obdržel loni dotace z programu ministerstva kultury. „Havarijní program“ a byly započaty práce na opravě střešní krytiny a krovové konstrukce. Hlavní prioritou je, aby do stavby nezatékalo a nedocházelo tak k degradaci dalších cenných a historických konstrukcí.“

Majitel se v současnosti snaží sehnat i nějaké dobrovolníky na léto, kteří by pomohli na zámku a v jeho okolí. „Dám to i na internet, nebylo by to za moc peněz, spíš za ubytování a jídlo, tak uvidím, jestli by někdo přišel,“ říká Šíma.