„Práce začaly vloni na podzim. Jde o rozsáhlou stavební obnovu, která bude ukončena a prohlídková trasa otevřena v dubnu 2022. Hotová je čelní fasáda včetně vstupního portálu se sochami lva a bohyně Minervy z druhé poloviny 18. století a dvou andělů. Bude se obnovovat i průjezd dovnitř včetně fasády,“ uvedl kastelán zámku Marcel Čermák.

Vedlejší čtyři „socialistické“ garáže se zbourají. Zhruba z jedné třetiny padne k zemi i oplocení areálu, které bude nově vyzděno. „Chceme udělat vstupní bránu od silnice do parku, jež se vrátí do barokní podoby druhé poloviny 18. století. Chybět nebudou pilíře s kamennými plastikami, které tam byly ještě v 60. letech 20. století,“ sdělil kastelán.

Obnova se týká i vnitřních prostor. Nalevo od průjezdu se počítá s opravou celého horního patra, jež čítá patnáct místností, chodby a schodiště. „Zde půjde spíše o zámeckou muzejní expozici, která se bude každé čtyři roky obměňovat. Otevřena by měla být v dubnu roku 2022 a tematicky bude věnována narození syna Napoleona Bonaparta, který zámek vlastnil v první polovině 19. století,“ nalákal Čermák na novinky.

Eva Samková a Tomáš Kraus stavěli vor a pak na něm splouvali Vchynicko-Tetovský kanál.
OBRAZEM: Eva Samková s Tomášem Krausem splouvali kanál na Šumavě na voru