O změně v případu jako první informoval server Novinky.cz. „Dozorová státní zástupkyně po přezkoumání usnesení o zahájení trestního stíhání pro usmrcení z nedbalosti dospěla k závěru, že rozhodnutí policie bylo předčasné. Je zapotřebí doplnit dokazování, zejména pak odstranit některé nejasnosti ve znaleckém posudku,“ řekla Právu šéfka klatovských žalobců Jiřina Vítovcová.

V případě prokázání viny soudem lyžaři hrozil až tříletý nepodmíněný trest. Vše se odehrálo v sobotu 12. března, kdy se Emil Kintzl srazil na sjezdovce v Kašperských Horách s druhým lyžařem. Utrpěl velmi závažná zranění, s nimiž ho vrtulník transportoval do plzeňské Fakultní nemocnice. O dva dny později ale na následky zemřel, což zasáhlo mnoho lidí.

Václav Anděl.
Rodině Václava Anděla pomohou sbírkou, pojmenují po něm i charitativní běh

Případ začala prověřovat klatovská kriminální policie, která si ve věci vyžádala znalecké posudky a soudní pitvu. „Policisté si ve věci vyžádali znalecký posudek z oboru zdravotnictví, odvětví soudní lékařství, i oboru sport, odvětví lyžování. Podle znaleckého posudku podezřelý muž porušil tři pravidla vydaná Mezinárodní lyžařskou federací FIS, která jsou pro lyžaře na sjezdových tratích závazná,“ vysvětlila v červenci Ladmanová a na základě toho byl obviněn Tomáš M.

Ukázalo se ale že možný podíl viny na srážce mohl mít i Emil Kintzl, který přešel náhle z krátkých oblouků k přímé jízdě napříč sjezdovkou, na což nestihl druhý lyžař zareagovat a došlo ke srážce. Lyžaři se vzájemně znali, na svahu se zdravili, poskytl mu i první pomoc.