Ta spolkne jeden milion korun. Na opravy přispěla Evropská unie a město Klatovy.

„O karafiáty je velký zájem jak mezi českými návštěvníky, tak mezi cizinci. Proto bylo nutné zmodernizovat celý areál tak, aby tam mohly vzniknout například toalety, umývárna, sklady a podobně. Máme tu totiž snad poslední dřevěnou kadibudku ve střední Evropě,“ říká předseda pěstitelů karafiátů Peter Pošefka.

„Zahrada se z větší poloviny zásadně změní. Udělat se musí kanalizační přípojky, vodovodní přípojky, nové elektrorozvody. Opraví se klubovna, přistaví se sociální zařízení. Opraví se také stávající skleníky, v části zahrady bude položena nová dlažba, na objektu pavilonu se nově natře střecha a provedou omítky, pavilon bude mít nové plochy pro výstavu karafiátů v květináčích,“ popisuje potřebné práce na areálu Pošefka.

Pěstitelé klatovských karafiátů mají areál od města v nájmu. Každoročně sem v období klatovské poutě míří zhruba 1500 návštěvníků zhlédnout zdejší unikát, a to klatovský karafiát, který se pěstuje v 70 odrůdách. Jen pro letošní výstavu, která skončila 18. července, bylo vysazeno tisíc sazenic karafiátů do záhonů a pět set do květináčů.

„Veškeré práce budou hotovy do listopadu,“ dodal předseda.