V současné době jí předsedá Josef Řeřicha. „Naše chudenická organizace má 32 členů a schází se pravidelně první neděli v měsíci kromě letních prázdnin. Každé takové setkání máme zároveň spojené s odbornou přednáškou na různá témata. V dubnu to byla přednáška o pěstování brambor, v květnu nás čeká povídání na téma zelenina,“ popisuje činnost organizace Řeřicha.

Chudeničtí zahrádkáři získali od města budovu bývalé mlékárny, kterou si předělávají na prostor pro moštování ovoce. „Moštárna je největší aktivitou naší organizace v podzimních měsících. Jen za loňský rok jsme během čtyř moštovacích dnů zpracovali 200 tun jablek. Proto už bývalé prostory nevyhovovaly. Nové prostory jsou odvodněny, jsou okopány omítky, instaluje se nová elektřina a položí se nová dlažba. Budeme prostě v novém. Na tuto akci jsme dostali dotaci 200 tisíc korun a finanční příspěvek i od městyse Chudenice,“ pokračuje předseda.

Chudeničtí zahrádkáři se starají také o sad Hany Kvapilové. „Pravidelně sad, ve kterém je i památník Hany Kvapilové, sečeme, prořezávají se větve a udržuje se. Naše členky se starají o květinovou výzdobu před úřadem a na náměstí,“ dodal Řeřicha.

Zahrádkáři v Chudenicích se věnují pěstování různých plodin. „Pěstují se jablka, švestky, hrušky, okurky a mnohé další. Já se věnuji třeba třicet let pěstování česneku, pan Kacerovský třeba roubuje okurky na dýně a podobně. Každý se věnujeme něčemu jinému a vyměňujeme si zkušenosti a poznatky. Letos se chceme například zúčastnit i podzimní výstavy Zahrada Pošumaví v Klatovech, tak jsem v napětí, jaká bude letošní úroda. Loni bylo třeba hodně jablek a nebyly švestky, rok před tím to bylo zase obráceně. Je to takový běh na dlouhou trať,“ dodal předseda Řeřicha.