Zahrada základní školy ve Strážově vydala koncem tohoto týdne zřejmě poslední část pokladu ze 14. a 15. století. Pracovníci a spolupracovníci Muzea Královského hvozdu v Nýrsku tu celkem našli téměř dvě stovky stříbrných mincí. Veřejnosti budou poprvé představeny právě ve Strážově.

„Když jsme minulý týden zveřejnili první informace o nálezu stříbrných minci u školy ve Strážově, tvrdili jsme, že už je dokopáno. Nebyla to pravda, ale museli jsme mystifikovat, protože jsme měli strach z hledačů pokladů. Výzkum tu ale pokračoval a tento čtvrtek jsme našli asi osm desítek mincí. Teď už ale mohu zodpovědně říci, že je dokopáno, každý se může osobně přesvědčit, že díra už se začíná zasypávat,“ řekl Deníku ředitel nýrského muzea Karel Velkoborský.

Na zahradě byly nalezeny nejen slepence mincí, ale i střepy keramické nádoby, pravděpodobně džbánu, ve kterém byly uloženy. Část mincí už byla určena, jde o groše Karla IV., Václava IV. a saských knížat ze 14. a 15. století. „Celkem jsme našli zhruba sto osmdesát mincí. Nález se tak zařadil mezi velmi velké a významné poklady,“ pochvaluje si Velkoborský, podle něhož nyní groše čeká čištění v Západočeském muzeu v Plzni. Poté by měly putovat do nýrského muzea. Veřejnost uvidí poklad poprvé letos na podzim. „Přednost bude mít samozřejmě Strážov, kde byly nalezeny. Mince proto budou poprvé k vidění o tamní pouti v polovině září,“ uzavřel Velkoborský.