Dva měsíce poté, co prasečí kejda otrávila řeku Poleňka na Klatovsku, začne na klatovské radnici řízení se zástupci zemědělského družstva, které má ekologickou katastrofu pravděpodobně na svědomí. Jeho jméno nechce ale zatím radnice zveřejnit.


„Dokud nebude rozhodnutí pravomocné, nebudeme konkrétní jméno viníka uvádět. Mohu jen říci, že mu hrozí pokuta od deseti tisíc do deseti milionů korun,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Nebeský.


Kejda se dostala do říčky pravděpodobně v sobotu 7. června. „Když jsem se dozvěděl, že došlo k velkému úhynu ryb, tak jsem dostal velký strach, že nám něco mohlo odněkud uniknout. Naštěstí to nebylo od nás. Byl to ale ošklivý pohled, všude plavaly mrtvé ryby,“ řekl tehdy Deníku předseda Rolnického družstva Úhlava Dolany Josef Balín.

Hasiči instalovali na Poleňce a pod jejím soutokem s Úhlavou norné stěny a pomohli tak zabránit šíření nebezpečné látky dále po proudu. Lidem se ještě po několik dnů nedoporučovalo vstupovat do Poleňky, neboť by mohli mít např. kožní problémy.


Podle znaleckého posudku, který si nechala zpracovat radnice, bylo příčinou havárie pravděpodobně přetečení obsahu zásobních nádrží na kejdu. „Nelze však vyloučit, že na bezprostředním vzniku havárie se podílel s úmyslem lidský činitel – snaha snadno se zbavit nežádoucího odpadu, za jehož likvidaci by musel majitel vepřína platit,“ píše se v posudku. Jeho zhotovitel dále upozorňuje, že „nelze vyloučit kontaminaci vodního zdroje pro obec Rudoltice“ a že „samotný únik kejdy jednoznačně ovlivnil kvalitu vody a stav rybí obsádky v celém toku Poleňky až k ústí“. Celkem bylo na říčce sesbíráno zhruba 20 kg mrtvých ryb, zhruba stejné množství zůstalo podle hrubých odhadů ležet na dně.


Celkově by podle zhotovitele posudku bylo možno podle současných znalostí vyčíslit přímé a nepřímé náklady spojené s havárií velmi hrubým odhadem na 160 tisíc korun.