Akce se odehrává v Autocentrum Šmucler, dříve AutoNejdl, na Domažlickém předměstí. Nápad pořádat takové show vzešel před několika lety. „Dělali jsme vždy pro zákazníky mikulášskou besídku. Pozvali jsme čerty, Mikuláše, rozdali drobné dárky, rozsvítili vánoční stromek. Vždy to ale byla taková komorní akce a řešili jsme, jestli to má vůbec smysl. Dostal jsem tenkrát nápad uspořádat průvod rakouských čertů. Rok na to už jsem lámal šéfa a v zimě 2017 už jsme dělali první klatovský KRAMPUSlauf před naším autosalonem. Objednal jsem tenkrát deset rakouských čertů a návštěvníků přišlo tolik, že málem padl plot areálu,“ vzpomínal za pořadatele Roman Schavel.

Další ročník už se konal ve větším prostoru, vylepšil se program, pozvalo více čertů i vystupujících, a protože náklady už přerostly únosnou mez, pomáhají návštěvníci od druhého ročníku snížit jejich výši vstupným. „Od samého začátku se snažím, aby byl náš KRAMPUSlauf úplně jiný, než všechny ostatní. Ač to jsou rakouští čerti nebo spíše strašidla, snažím se je naroubovat na naše zvyky, na naše čerty, Mikuláše a anděly a na naše Vánoce obecně. A tak na pódiu stojí Mikuláš, vypráví o putování Josefa s Marií do Betléma a najednou ti dva prochází kolem lidí i s oslíkem. Loni jsme dokonce viděli i betlémskou hvězdu a za ní šli pasáčci s ovečkami. Snažíme se zkrátka dětem ale i dospělým ukázat kouzlo Vánoc. Věřím, že v každém dospělákovi vzbudíme vzpomínky na dobu, kdy Mikulášovi slibovali, že už konečně budou hodní a nebo že konečně zazvoní zvonek a půjdou ke stromku,“ nalákal na příjemnou předvánoční atmosféru Schavel.

Sokolská štafeta v Přešticích a v Plzni.
Sokolové se chystají na všesokolský slet, přehlídka bude v Klatovech i v Plzni

V sobotu 25. listopadu se tak uskuteční již pátý ročník. Brány se otevřou v 15 hodin, program začne v 16 hodin a předpokládaný konec je v 19.30 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na zpívání koled a taneční vystoupení, laserovou show, koncert kapely Maxíci (ex Maxim Turbulenc), ohňovou show a samozřejmě na průvod rakouských čertů. „Já věřím, že se Mikulášovi opět podaří v každém z návštěvníků probudit to malé dítě, které se zatajeným dechem čeká na Ježíška a vánočně naladění budou odcházet domů. Letos snad i více než kdy jindy, každý si od nás kousek toho vánočního zázraku odnese domů. No a k Mikuláši i u nás patří čerti a tak se ukážou i oni, letos téměř v dvojnásobném počtu než loni. Těšit se tak můžete na hodinové řádění více než 50 rakouských čertů. Držte palce Mikulášovi, aby opět udržel peklo na uzdě a budeme moc rádi, pokud i letos přijdete a Mikulášovi sami pomůžete. Přijďte se k nám bát i zažít kouzlo Vánoc,“ pozval Schavel.

Vstupenky je možné si zakoupit v předprodeji.