Rekonstrukce průtahu je plánována na dva roky a rozdělena na dvě etapy. První část, kde práce začínají nyní, je od začátku městyse ve směru od Brodu až po čerpací stanici. „Předmětem celé stavby je kompletní rekonstrukce komunikace uvnitř obce, včetně chodníků, mostu u požární zbrojnice a inženýrských sítí. Asi největší změnou pro místní obyvatele bude zajisté vybudování kruhového objezdu na křížení komunikací třetí třídy od Velhartic a Mlázov. První etapa končí 15. prosince 2022. Příští rok se bude pokračovat po zimní přestávce, a to zhruba od dubna do konce listopadu,“ uvedl Petr Myslivec za zhotovitelskou firmu Swietelsky, která bude na průtahu pracovat společně se Silnicemi Klatovy a. s.

Městys změní svoji tvář

Ze zahájení stavby má radost starosta Kolince Pavel Princ, který přípravami strávil několik let. „Dne 1. června vrcholí více než čtyřleté úsilí projekčních prací, příprav, získávání dotací na největší investiční akci v dějinách naší obce. Rád bych poděkoval projekční firmě a všem, kteří se podíleli na přípravě této náročné akce, protože během covidového období nebylo snadné vyjednávat. Akce změní tvář naší obce a doufáme, že k lepšímu. Budou vybudovány chodníky z jedné strany Kolince na druhou, dojde ke zvýšení bezpečnosti chodců. Bude položena nová kanalizace, vodovodní síť, veřejné osvětlení. Doufáme, že za dva roky budeme moci slavnostně přestřihnout pásku a otevřít novou dopravní infrastrukturu naší obce,“ řekl starosta.

Food festival v Klatovech 2022.
Food festival v Klatovech se vydařil, na lahůdkách si pochutnávaly davy lidí

Průtah bude již druhou velkou investicí v této lokalitě společně s výstavbou obchvatu Brodu, což zmínil i krajský náměstek pro dopravu Pavel Čížek. „Plzeňský kraj se dlouhodobě snaží zpřístupnit oblast Sušicka. Jsem rád, že probíhá již první etapa, což je obchvat Brodu, a navazujeme další etapou, a to průtahem Kolince. Až budou tyto stavby dokončeny, a stejně tak obchvat Klatov, který staví Ředitelství silnic a dálnic, tak se doprava do oblasti Sušicka výrazně zlepší,“ uvedl Čížek.

Celkové investiční náklady na stavbu jsou 119 milionů korun bez DPH, Správa a údržba silnic Plzeňského kraje zaplatí zhruba 73,5 milionů Kč a městys Kolinec 45,7 milionů Kč, kdy více než polovinu pokryjí dotace. „Pokusíme se stavbu provést co nejrychleji, nejkvalitněji a s co nejmenším omezením pro místní obyvatele a turisty,“ dodal Myslivec.

Objízdné trasy jsou stejné jako byly dosud kvůli uzavírce Brodu, auta směřující do Sušice tak mohou jezdit přes Mlázovy nebo Běšiny. V Kolinci bude čerpací stanice v provozu jen z jednoho směru.

Hospůdka v sudu ve Vřeskovicích.
Když zavřeli hospody, tak si muži ve Vřeskovicích udělali svou ze sudu