Vpátečníráno seděli žáci ZŠ v Hrádku u Sušice ve svých třídách velmi netrpělivě. Za chvíli jim jejich učitelé přinesou odměnu za jejich celoroční práci, dlouho očekávané vysvědčení. Většina oslovených žáků a žákyň se měla na co těšit, na vysvědčeních se skvěly samé jedničky, sem tam nějaká dvojka.
Odměnou ale nejsou jen známky. Mnoho rodičů se rozhodlo potěšit své ratolesti i různými dárky. Některé děti mají o dárcích jasno, jiné se nechají překvapit. „Já mám slíbenou vzduchovku, a když nebude, tak si vyberu něco jiného, třeba výbavu na potápění,“ svěřuje se Tomáš Riedl z druhé třídy. „Taťka říkal, že něco dostanu, ale nevím, co to bude,“ říká Adam Kutil z první třídy. Jeho spolužák Martin Chodúr také neví, co dostane, ale přál by si brýle na potápění. Tip na svůj dárek má i prvňák Daniel Tušinovský, bude to podle něj určitě pistole na šípy.


Někteří rodiče nechávají výběr na dětech. „Vyrazíme s mamkou do Sušice a tam si vyberu, co se mi bude líbit,“ popisuje výběr svého dárku Anežka Prašníková z druhé třídy. Třeťáci většinou neví, co dostanou, a ani neví, co by si měli přát. Výjimkou je Michal Mautner, který by rád dostal motorku, a Michala Brejchová, která by chtěla svůj vlastní pokoj. Zřejmě ale zůstane jen u přání, dodává.


To Zuzana Orthová ze čtvrté třídy má jasno. Má moc ráda koně a vše okolo nich, a tak jí maminka slíbila předplatné časopisu Koně a hříbata. Už se na něj moc těší.

Tomáš Kutil