„Bezpečná Šumava byla letos v souběhu s lékařským seminářem, který se konal 3. 4. října. Ihned po akci bylo naplánováno cvičení složek integrovaného záchranného systému. Počasí bohužel není úplně ideální, které bychom očekávali. Musím ale poděkovat všem, kteří přijeli, ať už vystavovatelé či návštěvníci,“ řekl za pořadatele Petr Šrail z Informační a strážní služby Národního parku Šumava.

Šlo o devátý ročník Bezpečné Šumavy, kde se představily všechny složky Integrovaného záchranného systému ČR spolupracující na území Národního parku Šumava. Asi nejvíce, především děti, zaujalo vybavení a ukázky policie, zdravotnické záchranné služby a vodních záchranářů. „Nikdy jsem neviděl, jak to vypadá v sanitce, ale teď jo. Je to super. Parádní byl také člun a loď u vodáků,“ řekl jedenáctiletý Patrik Toman.

U některých návštěvníků bylo vidět zklamání, když neviděli při příjezdu vrtulník, ten bohužel na místo konání nepřiletěl kvůli počasí.

Šrail zhodnotil také uplynulou letní sezonu na Šumavě, která prý příliš neliší od předešlých, i když návštěvnost stoupá. „Počet úrazů i výjezdů je přibližně stejný. Nejčastější jsou úrazy, pak následují technické pomoci při větrných kalamitách a poryvech, dále jsou to záchrany na vodě a samozřejmě dopravní nehody,“ vyjmenoval Šrail.

Výjimkou ale není ani hledání lidí v lese, kteří ztratí orientaci. „Číslo se mírně zvyšuje, možná je to i tím, že terén Šumavy je méně přehledný a počet návštěvníků stoupá,“ uzavřel Šrail.