Lidé spěchali, parkovali v zákazech stání. Zvýšily se i tržby obchodníků nejen v obchodech se školními potřebami, ale i v různých rychlých občerstveních.


Více lidí využilo také autobusů i vlaků.


„U nás v Horažďovicích jsme byli v ulicích všichni městští strážníci společně se státní policií. První den školy jsme nemuseli řešit žádné přestupky,“ říká velitel Městské policie v Horažďovicích Zdeněk Petrovic. Městští strážníci v Horažďovicích jsou u škol a přechodů na frekventovaných místech každý den po celý rok a nejinak tomu bude i nyní.


Co nestihli během prázdnin nakoupit žáci a nebo rodiče svým dětem, doháněli všichni během včerejšího dne. Obchodníci zažívali doslova žně.


„Lidé sice nakupovali celé léto, teď však přišly děti do školy a dozvěděly se, co ještě potřebují. Tak to rodiče šli hned nakoupit. Letos jsou tržby mnohem vyšší než loni. Lidé se začali vracet od nákupů v supermarketech zpět do kamenných obchodů. Zjistili, že rozdíly v cenách už nejsou tak výrazné. Také kvalita zboží je znát,“ říká obchodnice Dagmar Šolová.


„Měli jsme věci nakoupené. Když se mi dítě ze školy vrátilo, zjistila jsem, že toho potřebuje mnohem víc. Už nyní nás to stálo několik tisíc korun,“ říká Martina Strichová z Klatov.


„Největší zájem je o sešity, obaly, tužky, pravítka, pera a psací potřeby. Kupují se i kružítka, desky, potřeby na výtvarnou výchovu. Ceny jsou stejné jako v loňském roce,“ říká Šolová z jednoho klatovského papírnictví.


„Každý pedagog má prostě jiné požadavky a představy. Nakupovat věci dopředu je zbytečné. Nakupovat na poslední chvíli je pro nás ale finančně nákladné,“ zlobí se Věra Maršálková z Klatov.