Sbírají tisíce kilogramů víček, ale nic za ně nedostávají. Tato situace nyní trápí rodiny s postiženými dětmi na Klatovsku, pro které lidé víčka od PET lahví sbírají.

Odvezli a neplatí

„Na začátku srpna jsme měli odvoz víček. Odvážíme jednou ročně kvůli vysokým cenám za dopravu. Přes majitele firmy Hottech Petra Horkého, která víčka vykupuje, jsme měli odvoz přímo do jeho firmy do Přerova. Podle domluvy pan Horký slíbil, že mi obratem pošle do e-mailu váženku, ale do dnešního dne ji ani po několika urgencích nemáme. My jsme si ale naštěstí pro kontrolu domluvili převážení ve zdejším zemědělském družstvu a máme potvrzení s razítkem o čisté hmotnosti víček a také díky focení při nakládce i SPZ auta, které víčka odváželo," uvedla maminka postižené Terezky Kodýdkové z Hradešic Soňa.

Podle informací na stránkách firmy se peníze vyplácí na účet dítěte cca po čtyřech týdnech od doručení víček do sběrny. To ale podle maminky není v současné době pravda. Oni dodnes ještě žádné peníze neviděli. „Pan Horký se chová velice podivně. Nekomunikuje, neodpovídá na SMS a ani nezvedá telefony. Poté, co se mu na facebookových stránkách začaly množit negativní komentáře a hodnocení, stránky na čas zrušil. Na jeho stránkách ho přímo několik rodičů obvinilo, že je zloděj, že se vymlouvá na platební neschopnost firmy. Jak se nyní ukazuje, podvedených stále přibývá po celé republice," sdělila Kodýdková.

Kvůli neproplacení peněz za víčka schází nyní rodině peníze na potřebné pomůcky pro Terezku. Šlo konkrétně o 3270 kg víček, kdy za jeden kilogram je osm korun. „To jsou pro nás velké peníze, které by na potřeby Terezky vystačily na tři až čtyři měsíce. Já jsem si šla po pěti týdnech, co víčka odvezli, zamluvit do zdravotnických potřeb věci pro Terezku a po dalších třech týdnech jsem se tam šla omlouvat, že peníze nedorazily a nevím, kdy dorazí, že to musím bohužel zrušit," postěžovala si maminka.

Rodiny, kterým firma Hottech víčka neproplatila, zvažují podání hromadného trestního oznámení. „Je mi z toho moc smutno, jestli jsou podvodníci i u výkupu víček, tak co nám rodinám s postiženými dětmi zbude," dodala na závěr Kodýdková.

Majitel firmy Hottech však vše popírá. „Pokud rodiče chystají trestní oznámení na mě, je to smutné a určitě na něj budeme reagovat dle uvážení. Vyjadřovat se k tomu samozřejmě předem nebudu. Mé prohlášení, že jsme ve skluzu kvůli našim dlužníkům a že i přesto budou všechna víčka uhrazena jsem zveřejnil několikrát a další nechystám. Co se týká víček pro Terezku Kodýdkovou, ta byla uhrazena před měsícem," uvedl Horký.

To však maminka Terezky popírá, po kontrole výpisů z dívčina účtu totiž žádnou příchozí částku od firmy Hottech od srpna nenašla.

Stejnou zkušenost má s firmou i Simona Tršová z Kejnic. „Sbíráme víčka pro jednoho chlapečka, který je také postižený. Odváželi jsme víčka do sběrny v Českých Budějovicích, ale už tam nám řekli, že peníze asi neuvidíme. Už to nám přišlo podivné. Pan Horký z Hottechu s námi nekomunikuje, je to hrozné. I když u nás jde o částku okolo 1600 korun," sdělila Tršová.